Polineuropatie senzitiva

06-06-2007
marius_dascalu
Nu este medic/terapeut
marius_dascalu
In luna Ianuarie 2006 am fost diagnosticat cu Neoplasm Rinofaringe.
Am urmat 9 sedinte citostatice Taxol+Cisplatin, si 35 sedinte radiatii. In urma tratamentului tumora a disparut, dar am ramas cu urmatoarele efecte secundare: amorteala si lipsa de simt tactil a membrelor (afectarea sistemului nervos periferic - polineuropatie senzitiva, lipsa salivei, probleme auditive (sclerozarea nervilor auditivi).

Am urmat tratament 5 luni de zile, Neurontin, Milgama, Tiogama, Microser, fara ameliorarea situatiei - as putea spune ca amorteala s-a accentuat.

In urma disparitiei de pe piata a medicamentului Neurontin (expirarea licentei Pfizer) mi s-a dat o reteta ce inlociueste Neurontinul cu Lyrica.

Fiind putin speriat de prospectul Lyrica, am cautat mai multe informaatii pe Internet si am aflat despre posibile evolutii ale Polineuropatiei Senzitive.

Intrebarea mea este: Ar trebui sa-mi fac probleme in legatura cu aceasta boala, in cazul meu? Se poate ajunge la simptome de durere sau chiar de dificultati de miscare?

Daca mi se raspunde as putea veni si la o consultatie, doresc sa stiu adevarul. Daca este nevoie am toate analizele si insemnarile doctorilor din timpul tratamentului.

Va multumesc
1 comentarii
0
11-06-2007, ora 00:00
DrMihaelaB-neurolog
Identitate neconfirmată
DrMihaelaB-neurolog
Daca polineuropatia s-a instalat dupa radioterapie, odata cu oprirea acesteia din urma, ea nu mai evolueaza. Insa, daca a aparut ca un sindrom paraneoplazic( care este legat de tumora si o insoteste) exista un procent foarte mic de sindroame paraneoplazice ce evolueaza chiar si dupa DISPARITIA tumorii. Principala dumneavoastra grija, trebuie sa fie oricum lipsa oricarei activitati tumorale, pentru ca tumorile din acea regiune sunt foarte agresive.
Puteti oricum veni la o consultatie, detalii gasiti pe site-ul meu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.