Polimiozita - ajutor!

07-11-2014
maesalx
Nu este medic/terapeut
maesalx
Buna ziua! Ma numesc Alexandra, am 22 de ani si sunt suspecta de polimiozita. Am intrat putin in panica dupa ce am citit niste informatii despre aceasta boala, dar mai ales cand am vazut tratamentul: corticosteroizi. Sunt in anul 2 la asistenta medicala si stiu ce inseamna corticosteroizii - multe efecte adverse. Inca nu am reusit sa dobandesc infomatiile necesare la facultate despre aceasta afectiune, mai ales ca sunt doar in anul 2. Asa ca, cei care sunteti in masura sa ma ajutati cu ceva detalii, va rog sa o faceti.

Totul a inceput in urma cu o luna, cand zona oului piciorului stang mi s-a umflat si aveam mari dureri la mers. Am fost in ambulator la ortopedie, dar nu au vrut sa se uite la mine cand au auzit simptomele, m-au pus sa imi fac acidul uric ca as avea artrita, nu am ce cauta la ei. Am cumparat de capul meu Saliform Forte, am luat Ibuprofen cateva zile si in cele din urma durerea a disparut, la fel si tumefierea.

Apoi am fost sa imi fac analizele la tiroida pentru ca in ultima vreme m-am ingrasat foarte mult si am crezut ca as avea ceva probleme, dar din fericire nu a fost cazul. TSH, FT3 si FT4 au fost in parametrii normali, dar totusi destuli de ridicati. Am profitat de acest prilej si mi-am facut analiza acidului uric, surpriza : il aveam crescut (7, 9 cand limitele normale sunt 2, 6-6, 0). Am rugat o doctorita sa ma primeasca intr-o internare de o zi sa imi faca mai multe investigatii.
Rezultatele sunt urmatoarele (le scriu doar pe cele care nu au iesit bune):
BIOCHIMIE:
-ACID URIC: 8, 9 (valori normale: 2, 6-6, 0);
-GPT: 239 (valori normale: 0-55);
-GOT: 139 (valori normale: 5-34);
-CK: 680 (valori normale: 29-168);
-GGT: 76 (valori normale: 9-36);
-LDH: 290 (valori normale: 125-220);
-VSH (1h): 20 (valori normale: 2-12)
IMUNOLOGIE:
-hepatita B/C: negativ;
HEMATOLOGIE (sange integral) : MONO si PDW putin crescute, iar MPV putin scazut.

D-na doctor care mi-a facut aceste analize m-a trimis la gastroenterologie crezand ca e o steatoza hepatica, iar de acolo am fost trimisa la reumatologie, spunandu-mi-se ca intai trebuie sa ma vada un reumatolog, apoi sa ma intorc la gastro. La reumatologie mi s-a spus ca sunt suspecta de polimiozita. M-au trimis sa imi fac o electromiografie (EMG) si analizele de sange: Ac anti JO1 si inca una ANA, nu stiu exact daca am scris bine (nu prea inteleg scrisul). Dupa ce am aceste investigatii, sa revin pentru ca daca se adevereste diagnosticul, trebuie sa ma bage la tratament.

Ce parere aveti? Sunt foarte ingrijorata, de asemenea am sunat la o clinica si am aflat ca EMG costa 240 RON, nu as vrea sa dau atatia bani degeaba. Alte dureri musculare nu am avut pana acum, iar durerea de la oul piciorului nu a fost una musculara, ci articulara. Sa fie doar o steatoza hepatica poate si pentru ca m-am ingrasat foarte mult, sau sa fie intr-adevar polimiozita?
4 comentarii
0
07-11-2014, ora 18:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In cazul D-voastra trebuie sa apelati la un reumatolog cu mare experienta.
Trebuie insa sa intelegeti un aspect fundamental: singurul motiv pentru care va ingrasati este ALIMENTATIA. Este o lege a fizicii elementare, iar daca nu intelegeti acest aspect veti avea probleme toata viata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-11-2014, ora 21:50
maesalx
Nu este medic/terapeut
maesalx
Multumesc pentru raspuns! Sunt absolut constienta de ceea ce spuneti, imi asum intreaga vina...am adoptat un stil de viata total nepotrivit, dar acum ma lupt cu kilogramele si cu alegerile pe care le-am facut in trecut.

De ce spuneti ca ar trebui sa apelez la un reumatolog cu mare experienta?
0
07-11-2014, ora 21:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este logic: reumatologul se ocupa de afectiuni precum aceea descrisa de catre D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-11-2014, ora 21:18
ruru_gr
Nu este medic/terapeut
ruru_gr
Buna ziua, am fost si eu diagnosticata cu polimiozita in luna octombrie, am fost internata la colentina, intrebarea mea este dupa cat timp de tratament cu medrol si imuran se simte o ameliorare, mentionez ca ma simt tot rau ( urc scarile greu, ma ridic dupa scaun greu, nu pot merge ff mult pe jos) CK ul meu la internare a fost 7600 si dupa 5 zile de perfuzii a scazut la la 1600, apoi dupa 3 zile crescuse iar la 3000, vreau sa schimb pareri cu persoane care au polimiozita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.