Poliartrita Reumatoida

23-10-2010
dorinastamate
Nu este medic/terapeut
dorinastamate
Buna seara,
Am fost diagnosticata in urma cu 2 ani cu poliartrita reumatoida (PR).
Medicul reumatolog mi-a prescris tratament cu Metotrexat, Dicloreum, Acid Folic si Medrol. Timp de 2 ani tratamentul a avut rezultatele asteptate pana in septembrie 2010 cand am facut un puseu dureros care nu a cedat.
In urma acestuia am mers la medicul reumatolog cu care ma tratez si mi-a recomandat perfuzii cu Dexametazona, Tramadol, Tador, Omez si Tramadol comprimate.
Am facut 10 zile perfuzii cu aceste medicamente, insa durerea nu a cedat. Dupa aceasta perioada am mers la un laborator particular si am facut noi analize.
Acestea au prezentat urmatoarele modificari:
Leucocite (WBC) - 10, 10 10^9/l (in crestere),
Limfocite - 19, 9%(in scadere),
VSH - 22mm (in crestere),
Factorul reumatoid - 69 (in crestere).
Tratamentul nu a avut niciun efect, durerile continuand sa persiste, iar acest lucru m-a facut sa merg iarasi la doctor. El mi-a recomandat sa cumpar 3 flacoane de Solu-Medrol si sa ma internez.
M-am internat si timp de 7 zile am facut perfuzii cu Dexametazona si Chetoprofen, dupa care mi s-au pus perfuziile cu Solu-Medrol. In urma ultimelor perfuzii durerile au cedat.
Am facut Oscilometria, iar rezultatul a fost:
D S
3 4
1 1
(oasele de la ambele picioare le simt reci in permanenta si dor) Care este cauza si ce ar trebui sa fac?
Ce reprezinta aceste valori?(oasele de la ambele picioare le simt reci in permanenta si dor) Care este cauza si ce ar trebui sa fac?

Pana in prezent nu au aparut modificari osoase.
Analizele din spital sunt urmatoarele:
VSH: 20mm
Hb: 13, 9 g/dl
Leucocite: 7, 3*1000
N: 77, 8%
E: 0, 1%
B: 0, 1%
M: 1, 9%
Creatinkinaza(ck): 40 U/L
Creatinina: 0, 53 mg/dl
FR: 40 IU/m
PCR 6 ml/L
TSH - 0, 919 mIU/L
Urocultura - negativa

Mentionez ca am poliartritra reumatoida, stadiul I / II si sunt polialergica la penicilina, ampicilina, algocalmin, paracetamol.

Il rog pe domnul Doctor Uscatu Marius sa-mi dea cateva sfaturi referitoare la aceasta boala, in ceea ce priveste regimul alimentar si modul de viata.

Va multumesc!
5 comentarii
0
24-10-2010, ora 13:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Desi nu sunt reumatolog, faptul de a avea sute de pacienti cu aceasta maladie ma face sa ma preocup in mod special.
Singurul esential in Poliartrita Reumatoida este tratamentul de fond, fie el Metothrexat, leflunamida, agenti biologici (anticori monoclonali). In rest, tratamentul ste doar unul adjuvant.
Doar reumatologul poate gestiona acest tratament, respectiv mentinerea metothrexatului sau inlocuirea lui nu un alt tratament de fond.
Fireste ca puteti cere si opinia unui alt reumatolog pentru gestionarea situatiei actuale.
Eu personal ma ocup doar de consecintele acestei maladii, respectiv Piciorul reumatoid.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-10-2010, ora 18:37
stadler monica
Nu este medic/terapeut
stadler monica
Buna Dorina. Nu inteleg ceva, in ce stadiu al boli esti? Dicloreum 150 este cel mai tare iesit acum pe piata. Medrol e un drog ( stiai nu? ) Medrolu se ia fara dicloreum si invers, ori iei una ori iei alta. Acum vai de tine, ce o sa iei morfina? Tinema la curent ca si eu sunt in pioneze.Bafta.
0
31-10-2010, ora 19:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca ati inteles profund gresit tratamentul poliartritei reumatoide.
- Medrolul nu este un drog, ci un produs cortizonic, un antiinflamator steroidian.
- Dicloreum este diclofenac, un antiinflamator nonsteroidian.
Aceste doua antiinflamatorii sunt administrate ca adjuvant al tratamentului de fond, reprezentat de Metothrexat.
Nu se pune problema morfinei in poliartrita reumatoida.
Prin urmare, tratamentul cu metothrexat este esential, iar celelalte doua sunt adjuvante, simptomatice si se poate renunta treptat la ele, in functie de dureri si de intensitatea inflamatiilor articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-11-2010, ora 18:20
stadler monica
Nu este medic/terapeut
stadler monica
Multumesc domnule doctor, aveti dreptate. Acum le iau si eu in combinatie, nu mai am dureri nici dimineata, dar medrolu se scoate treptat, eu cred ca e un drog.
0
07-11-2010, ora 22:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Produsele cortizonice nu sunt droguri decat in masura in care se numesc medicamente=droguri, de la aspirina si paracetamol pana la Metothrexat sau altele.
Cortizolul este un hormon "al binelui" secretat de catre cortico-suprarenala. Administrarea lui indelungata pe cale exogena inhiba atat productia interna de cortizol, cat si pe cea a hipotalamusului si hipofizei, care controleaza secretia acestui hormon.Stoparea tratamentului de lunga durata se realizeaza treptat, pentru a permite organismului sa-si reia productia proprie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.