Poliadenopatie generalizata rog parere avizata

30-10-2012
onishkka
Nu este medic/terapeut
onishkka
Am fost diagnosticata de catre medicul oncolog, in urma cu o luna de zile cu poliadenopatie generalizata. Am ganglioni mariti in zona inghinala, axilara ( doi pe dreapta, unul pe stanga), pre-auriculara-dreapta, unul singur, submandibular stanga, unul singur. De curand am descoperit si unul foarte foarte mic pe partea dreapta a gatului.

Toti sunt mobili, nedurerosi.

Cei din zona inghinala ii a de foarte mult timp, ceilalti nu stiu cand au apaarut deoarece nu m-au durut niciodata.

Medicul oncolog m-a trimis sa imi fac analizele de sange, ecografie abdominala si radiografie pulmonara. Intre timp am mai apelat la un medic generalist care mi-a dat cateva analize de boli infectioase.

Analizele sunt:

Toxoblasma gondii- Anticorpi IgG (Electrochemilumiscenta) 0.13 UI/ML
Toxoblasma gondii- Anticorpi IgM (Electrochemilumiscenta) 0.181

Antistreptolizina O 109 UI/mL

Chlamydia trachomatis IgA (ELISA KIT 3) 3.2 NTU
Chlamydia trachomatis IgG (ELISA KIT 3) 3.6 NTU

Citomegalovirus IgG (Electrochemilumiscenta) 500 U/mL
Citomegalovirus IgM (Electrochemilumiscenta) 0.26 U/L

Virus Epstein Barr IgG (ELISA) 123.838 AU/mL
Virus Epstein Barr IgM 5.16 Au/mL

Fibriogen 308 mg/dL
Frotiu sange periferic: Formula leucocitara pe frotiu segmentat 43%, eozofil 6%, bazofil 0%, limfocit 42%, monocit 9%
Prezente hematii normocrome, normocitare
Prezente trombocite izolate si grupate (17=20 trombocite), ceea ce corespunde unui numar normal de trombocite

VSH 6 mg/h

Hemograma cu formula leucocitara cu Hb, Ht si indici:

-leucocite 6.6 mii/uL
eritrocite 4.6 mi./uL
hemoglobina 14.5 g/dL
hematocrit 42.2%
VEM 91.7 fL
HEM 31.5 pg/cell
Concentratie medie a Hb/eritrocit 34.4 g/dL
Largimea distributiei eritrocitare 12.5%
Numar trombocite 228 mii/uL
VTM 9.2 fL
Largimea distributiei trombicitare 9.5%
Neutrofil 41.9%
Neutrofil 2.54 mii/uL
Limfocit 41.9%
Limfocit 2.54 mii/uL
Monocit 11.1 %
Monocit 0.67 mii/uL
Eozofil 4.6%
Eozofil 0.28 mii/uL
Bazofil 0.5%
Bazofil 0.03 mii/uL

Dupa rezultatul acestor analize medicul oncolog nu a stiut sa imi spuna mai nimic, decat ca nu este cancer si ca sa tinem ganglionii sub observatie. Un diagnostic nu mi-a putut da.

Am fost la un medica hematolog care mi-a spus ca nu tine de el, sa ma duc la infectioase. Cert este ca in prezent nu mi-a iesit nicio infectie care ar putea da adenopatie in analize. Ni am HIV si nici Sifilis.

Majoritatea spun ca este vorba de un sistem imunitar eficitar. Insa as vrea foarte tare sa stiu care este cauza exacta a acestei adenopatii, daca trebuie sa ma ingrijorez sau nu.


Ecografia abdominala a fost buna, la fel si radiografia pulmonara.

Va rog mult cu o parrere avizata pe aceasta tema

Multumesc!
8 comentarii
1
31-10-2012, ora 10:15
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
Nu sunt medic si deci nu-mi pot da cu parerea referitor la situatia ta. Am fost intr-o situatie similara anul trecut si sfatul de pe forum a fost sa fac biopsie. Insa pana la urma tot un medic de aici (domnul RaulDuke) mi-a dat cel mai bun sfat chiar daca pare banal: sa ii tin sub observatie si sa ma duc la medic daca sunt schimbari.

Si mie mi-au aparut peste noapte cativa (vreo 5-6 chiar) ganglioni. Si mai rau, unul supraclavicular stanga (cei supraclaviculari sunt de multe ori maligni). Mai mult, am facut si febra si crize de sufocare, si mi-a aparut pe piele si o purpura vasculara. Pana la urma la mine era o mononucleoza infectioasa, cu aspect de limfom. Ganglionii intre timp unii au disparut, unii inca se simt, dar s-au micsorat pana la dimensiuni de maxim 1 cm, dar intr-un timp indelungat (9-10 luni). Cel mai mare avea 1.6 cm/0.6 cm. Am facut si tomografie computerizata cu substanta de contrast si am de multi ani niste ganglioni inghinali si axilari mai mari decat media obisnuita insa nu sunt patologici, pur si simplu exista persoane care ii au mai mari.

Daca e vreun proces malign, ganglionii au prostul obicei sa creasca in dimensiuni intr-un timp mai scurt sau mai lung. La limfomul Hodgkin cel putin cresc prin contiguitate: intai se mareste unul si dupa un timp se raspandeste la vecinii lui. Si desi un ganglion de mici dimensiuni nu exclude o stare patologica, de obicei ganglionii cancerosi au peste 1.5 - 2cm. Majoritatea apar in stari infectioase, mai ales cand apar asa in bloc peste noapte. Trebuie urmatita evolutia in timp.

Oricum asta e doar parerea unui necunoscator, dar care a trecut printr-o situatie asemanatoare. Sper sa isi dea cu parerea si un medic. Numai bine!
0
31-10-2012, ora 14:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate in nici un caz nu se poate pune un diagnostic doar pe baza unor discutii pe internet, aici pe forum nefacand mult mai mult decat sa discutam, eventual sa explicam suplimentar sau sa clarificam niste informatii primite deja de la medici, atunci cand vine vorba de cancere deja diagnosticate. nu vei gasi foarte mult ajutor aici, cu siguranta nu mai mult decat vei gasi de la un consult de BOLI INFECTIOASE.

exista sute de boli care se manifesta prin adenopatii, multe dintre ele chiar de forma a cum ai tu, iar analizele prezentate pentru tine nu sunt prea sugestive pentru nimic, cu atat mai putin pentru cancer (lucru bun). chiar daca analizele tale nu exclud cancerul, acest lucru ramane totusi putin probabil pe baza acestui tip de prezentare, mai ales daca ai fost deja vazuta de un HEMATOLOG care cel mai probabil a exclus un limfom, de exemplu. in ultima instanta se poate face o biopsie a unui ganglion, dar numai la indicatia unui medic care te va urmari. in momentul de fata asta e cel mai indicat lucru: mergi la medicul de familie care iti da un bilet de trimitere catre un INFECTIONIST cu simt de responsabilitate, care sa te consulte si sa vada si toate analizele pe care le ai deja.
0
09-11-2012, ora 11:56
marilena27
Nu este medic/terapeut
marilena27
buna!ma aflu cam in aceeasi situatie. buna seara.acum 8 ani am descoperit un ganglion sub barbie, aveam un herpes care ma tot deranja, si cate un ganglion sub maxilar.am facut analize de sange care au iesit bine, am fost la orl mi s-a spus ca nu sunt probleme.La cateva luni am descoperit ca am si in zona inghinala la gineco mi sa spus ca de la epilat.In vara acasta in urma aflarii vestei ca tata are cancer am intrat intr-o stare de panica si am tot mers la medici-analize la sange care au iesit bine, ecograf de parti moi si general dr.mi-a zis ca nu sunt probleme, ca trebuie sa-mi intaresc imunitatea, sa ma ingras(am 45 Kg, 1, 62m, 32ani, un copil.La o saptamana tot palpand un descoperit ca si axiali am stanga 2 ganlioni unul cam spre san unul in adancitura subratului, scuze de exprimare, in dreapta cred ca sunt se simt ma putin.Dr. de familie la palpare a zis ca nu sunt problemetici.Am fost si la un dr.oncolog care m-a palpat si mi_a spus ac.lucru ca sunt moi si sunt normali ca nu are ce investigatii sa ma puna sa fac.Nu ma dor.cei de de la subratul stang unde ii tot palpez sunt mai mari cam 1, 5-2 cm ceilalti sunt sub 1cm.cred ca am facut si o stare de obsesie, sunt f stresata.nu stiu ce sa mai fac...tot citesc despre asta.ce ati mai facut?
0
09-11-2012, ora 18:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci nu ai in fond niciun motiv de ingrijorare propriuzis, doar o neliniste psihologica... sa intelegem ?
0
10-11-2012, ora 07:40
marilena27
Nu este medic/terapeut
marilena27
ba am acesti ganglioni.gat, submandibulari, inghinali, si ultimii aparuti de doua luni, cei axilari care cred ca sunt mai mari.si am prostul obicei sa ii tot palpez.As vrea daca puteti sa imi dati un sfat.Va rog!!!
0
10-11-2012, ora 18:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sfatul meu este sa te linistesti si sa incerci sa stabilesti o comunicare ca lumea cu medicul de familie. cu siguranta ca nu am niciun sfat mai bun decat oricare dintre medicii cu care ai vorbit, iar aici pe forum tot ce facem este sa purtam niste discutii complementare, pentru clarificarea diferitelor informatii primite de la medici de catre persoane deja diagnosticate si eventual si in tratament pentru cancer, lucru care, din fericire, nu este nici pe departe cazul tau.
0
11-11-2012, ora 16:23
marilena27
Nu este medic/terapeut
marilena27
multumesc pentru sfat!voi incerca sa ma linistesc.multa sanatate si credinta in Dumnezeu!
0
11-11-2012, ora 19:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ganglioni inghinali măriți - infecție, cancer sau altceva?
  •