Poliadenopatie generalizata, rog interpretare analize

30-10-2012
onishkka
Nu este medic/terapeut
onishkka
Am fost diagnosticata de catre medicul oncolog, in urma cu o luna de zile cu poliadenopatie generalizata. Am ganglioni mariti in zona inghinala, axilara ( doi pe dreapta, unul pe stanga), pre-auriculara-dreapta, unul singur, submandibular stanga, unul singur. De curand am descoperit si unul foarte foarte mic pe partea dreapta a gatului.

Toti sunt mobili, nedurerosi.

Cei din zona inghinala ii a de foarte mult timp, ceilalti nu stiu cand au apaarut deoarece nu m-au durut niciodata.

Medicul oncolog m-a trimis sa imi fac analizele de sange, ecografie abdominala si radiografie pulmonara. Intre timp am mai apelat la un medic generalist care mi-a dat cateva analize de boli infectioase.

Analizele sunt:

Toxoblasma gondii- Anticorpi IgG (Electrochemilumiscenta) 0.13 UI/ML
Toxoblasma gondii- Anticorpi IgM (Electrochemilumiscenta) 0.181

Antistreptolizina O 109 UI/mL

Chlamydia trachomatis IgA (ELISA KIT 3) 3.2 NTU
Chlamydia trachomatis IgG (ELISA KIT 3) 3.6 NTU

Citomegalovirus IgG (Electrochemilumiscenta) 500 U/mL
Citomegalovirus IgM (Electrochemilumiscenta) 0.26 U/L

Virus Epstein Barr IgG (ELISA) 123.838 AU/mL
Virus Epstein Barr IgM 5.16 Au/mL

Fibriogen 308 mg/dL
Frotiu sange periferic: Formula leucocitara pe frotiu segmentat 43%, eozofil 6%, bazofil 0%, limfocit 42%, monocit 9%
Prezente hematii normocrome, normocitare
Prezente trombocite izolate si grupate (17=20 trombocite), ceea ce corespunde unui numar normal de trombocite

VSH 6 mg/h

Hemograma cu formula leucocitara cu Hb, Ht si indici:

-leucocite 6.6 mii/uL
eritrocite 4.6 mi./uL
hemoglobina 14.5 g/dL
hematocrit 42.2%
VEM 91.7 fL
HEM 31.5 pg/cell
Concentratie medie a Hb/eritrocit 34.4 g/dL
Largimea distributiei eritrocitare 12.5%
Numar trombocite 228 mii/uL
VTM 9.2 fL
Largimea distributiei trombicitare 9.5%
Neutrofil 41.9%
Neutrofil 2.54 mii/uL
Limfocit 41.9%
Limfocit 2.54 mii/uL
Monocit 11.1 %
Monocit 0.67 mii/uL
Eozofil 4.6%
Eozofil 0.28 mii/uL
Bazofil 0.5%
Bazofil 0.03 mii/uL

Dupa rezultatul acestor analize medicul oncolog nu a stiut sa imi spuna mai nimic, decat ca nu este cancer si ca sa tinem ganglionii sub observatie. Un diagnostic nu mi-a putut da.

Am fost la un medica hematolog care mi-a spus ca nu tine de el, sa ma duc la infectioase. Cert este ca in prezent nu mi-a iesit nicio infectie care ar putea da adenopatie in analize. Ni am HIV si nici Sifilis.

Majoritatea spun ca este vorba de un sistem imunitar eficitar. Insa as vrea foarte tare sa stiu care este cauza exacta a acestei adenopatii, daca trebuie sa ma ingrijorez sau nu.


Ecografia abdominala a fost buna, la fel si radiografia pulmonara.

Va rog mult cu o parrere avizata pe aceasta tema

Multumesc!
1 comentarii
0
02-03-2013, ora 00:55
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
Buna, sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta, am ganglioni inghinali inflamati de aprox o luna, am descoperit si cervical dreapta. Am facut analize, nimic in neregula, am fost vazuta de un chirurg, 2 hematologi, medicul de familie... toti mi-au spus ca cel mai probabil, ca siin cazultau, sunt pe fondul unei imunitati scazute.
Daca vrei sa discutam, contacteaza-ma -*.
Eu am facut azi si oecografie de parti moi, in urma careia mi s-a spus ca au aspect inflamator, ceea ce este bine, macar m-ammailinistit,
Te rog contacteaza-ma.


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.