Pocnituri la un genunchi de sugar

09-07-2009
strelka
Nu este medic/terapeut
strelka
Buna ziua,
Fetitei mele in varsta de 5 luni ii pocneste genunchiul drept (se aude daca esti foarte atent, infundat si se simte la mana atunci cind ii misc piciorusul).Ea nu pare a avea nici un fel de durere si isi misca ambele picioruse la fel de bine, ba chiar se poate sprijini pt citeva secunde in ele pina oboseste.As dori sa stiu daca e cazul sa ma ingrijorez
6 comentarii
0
11-07-2009, ora 18:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita si nu te ingrijora.La sugar aceste zgomote articulare sunt normale si sunt cauzate de o laxitate ligamentara crescuta.Capsula articulara este larga si miscarile in articulatia micutei sunt mai ample, rezultand aceste pocnituri.Pe parcursul cresterii articulatia se va remodela si aceste zgomote vor disparea.
0
12-07-2009, ora 10:33
strelka
Nu este medic/terapeut
strelka
Va multumesc!
0
05-01-2014, ora 18:20
Toninica
Nu este medic/terapeut
Toninica
Buna seara, de 3 zile am observat ca fetitei mele 8 luni la piciorusul stang ai sare osul de la genunchi si ai revine la loc.Cand ii tin mana iar ia il misca intr-o anumita pozitie simt cum sare osul si cum ai revine la loc singur eu nu ai fac nimica, ia sustinuta sta in picioare merge in rotobil nu iti dai seama daca nu ti mana!Ce sa fac ma-m intristat si ingrijorat, am zis ca merg la medic dar e sambata si apoi duminica si luni e sarbatoare iordanul nu stiu daca o sa gasesc pe cineva.Nici nu stiu daca e grav si unde sa merg la medicul de familie sau...
0
16-11-2019, ora 01:20
Yoyo88
Nu este medic/terapeut
Yoyo88
Bună seara, pățesc și eu la fel cu băiețelul meu. Singura diferență este că pe el îl doare. De 3 luni îl duc pe la medici, nimeni nu știe să-mi spună ce are. Dumneavoastră ați aflat ce ar putea să fie?
0
30-11-2021, ora 20:33
GeorgePR
Nu este medic/terapeut
GeorgePR
Buna seara, si noi avem situatie asemanatoare, de la medici e mai greu de obtinut un raspuns clar in urma consuntarilor, noi am vrea sa stim daca la dvs au disparut acele dislocari de genunchi la copilasi avand in vedere ca e mai veche pb. Multumim
0
16-04-2022, ora 22:08
DeeaAndrea
Nu este medic/terapeut
DeeaAndrea
Bună seara, avem o problema asemănătoare, fetita mea are 9 luni, și își pusca genunchiul drept când se supăra sau începe a plânge, noi am fost la ortoped și a zis ca are o laxitate ligamentara mai mare. Voi ce a-ți rezolvat? Mar ajuta mult fiind copilul mai mare bănuiesc ca știți o cauză? Va mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •