Pocnituri genunchi

11-01-2016
DD20
Nu este medic/terapeut
DD20
Buna seara. De aproximativ jumatate de an genunchiul drept a inceput sa pocneasca, cu o usoara durere la urcatul si coboratul scarilor. Mentionez ca pocneste atat de tare, incat se aude ingrozitor atunci ca ma asez si in camera este liniste. Am fost la ortoped si mi-a recomandat Vimovo si un unguent, diclofenac( cand a citit radiografia, spunea ceva despre osteofite si ca sunt prea tanara pentru infiltratii).
Am 27 de ani, 1, 76 si 83 de kg. Nu stiu ce sa fac, deja am fost diagnosticata cu spondiloza cervicala...sper sa nu am si gonartroza. Multumesc.
11 comentarii
0
12-01-2016, ora 02:40
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pocniturile despre care vorbiti sunt semne de gonartroza. Pana nu este prea tarziu trebuie sa luati mai multe masuri: reducerea efortului fizic, reducerea greutatii corporale care poate agrava gonartroza, reducerea statului mult in picioare. Sa aveti un regim de viata corespunzator cu varsta si cu starea dumneavoastra de sanatate.
Pentru mai multe informatii va recomand sa luati legatura cu un centru medical specializat in tratamente de acest tip.
Cu stima si respect:
dr Petre Muresan
0
12-01-2016, ora 10:24
DD20
Nu este medic/terapeut
DD20
Multumesc pentru raspuns. Din pacate serviciul meu ma tine 8 ore numai in picioare si nu as vrea sa demisionez. Daca reusesc sa slabesc intr-atat incat sa pot sa continui cu serviciul, rezolv ceva? Mai poate fi vindecata artroza?
0
13-01-2016, ora 05:12
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Scaderea in greutate va conta foarte mult.
Tratatele de medicina spun ca aceste procese nu se vindeca complet orice le-ai face. dar pot fi tinute sub control, daca avem si contributia pacientului, care in acest caz devine esentiala ( in sensul de a se ingriji )
De aceea va recomand sa va adresati unui centru medical care se ocupa cu aceste tratamente si care are experienta si acolo vi se va spune concret ce aveti de facut.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
13-01-2016, ora 14:58
DD20
Nu este medic/terapeut
DD20
Buna ziua. Mi s-a descoperit gonrtroza stadiul 1. Daca scad in greutate, pot stopa evolutia bolii? Multumesc.
0
13-01-2016, ora 17:25
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Evolutia bolii nu poate fi stopata complet, doar incetinita.
Si aceasta incetinire depinde de cati factori intra in joc. Scaderea in greutate este doar unul din ei.
Mai multe veti afla la centrul medical la care trebuie sa mergeti pentru recuperare.
dr Petre Muresan
0
21-01-2019, ora 00:48
oanisse2000
Nu este medic/terapeut
oanisse2000
Buna ziua,
Numele meu este Oana, am 35 ani, 53kg si 150cm.
Am cazut la schi cu genunchii flexati, piciorul stang fiind inclinat in V de la genunchi spre eterior iar in momentul cazaturii am auzit o troznitura. Am fost la medic, am facut radiografie, nu este nimic rupt la nivel osos iar in urma examenului medical, am fost suspectata de ruptura ligamente incrucisate. Mi s a recomandat sa fac RMN dupa 3-4 sapt de la accident. Am avut dureri mai mari in prima zi.. in a doua zi au cedat mult durerile.. iar ulterior, in afara de faptul ca simt o slabiciune la genunchi( am si un joc in anumite momente.. uneori in fata/spate alteori interior/exterior) nu mai am nici un fel de durere. Precizez ca nu a fost umflat deloc si nu am luat nici un fel de medicamente.
Nu am facut inca RMN-ul, intrebarea mea este, daca in cazul descris mai sus, este posibil sa am ligamentele rupte
Multumesc anticipat!
0
23-01-2019, ora 19:27
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ar fi bine sa va investigati acum genunchiul deoarece dupa un asemenea traumatism, cu timpul se poate dezvolta o gonartroza.

dr Petre Muresan
medic primar Medicina Generala-Medicina de Familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
0
02-02-2019, ora 18:41
Adriatica80
Nu este medic/terapeut
Adriatica80
Buna seara
Acum 10 zile an facut o artroscopie ruptura de menisc ( mai am o treime din el) ruptura partiala de LIA si o desprindere din os a ligamentului lateral. Problema este ca inaite de acesta artroscopie am avut si opt zile piciorul in ghips. Inainte de operatie au aparut o durere usoara in lateralul geniunchiului (exterior) neoperat iar dupa operatie am ramas cu pocnituri cand fac flexie sau cand merg dar la piciorul neoperat. Va rog sa imi spuneti din ce cauza se produc aceste pocnituri si daca sunt de la faptul ca am fortat piciorul si daca se vor ameliora? si ce e de facut in aceasta situatie.
Menionez ca pot indoi genunchiul operat la 90 de grade si ca merg cu carja si orteza si fac si miscare cate o ora jumate pe zi in reprize de 2.
Am 1.70.m, 73 kg si 38 de ani
0
03-02-2019, ora 11:14
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Acele pocnituri sau cracmente sunt semn de dezvoltarea unui proces degenerativ( gonartroza ). Probabil ca aveati si inainte un usor inceput, iar acum cu suprasolicitarea s-au agravat. In mod normal genunchiul ar trebui sa-si revina daca nu-l mai solicitati asa mult. Daca nu-si revine, eu sunt de parere, pe baza experientei pe care o am, ca ar fi bine sa-l tratati ca sa nu avanseze aceasta afectiune. Va recomand numai metode naturiste.

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
0
03-02-2019, ora 13:42
Adriatica80
Nu este medic/terapeut
Adriatica80
Va rog sa imi spuneti ce metode ar fi indicate in tratarea piciorului pentru aceste pocnituri.
0
03-02-2019, ora 16:04
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca apelati la un centru medical specializat in aceste metode naturiste, vi se vor explica toate. Noi le avem pe ale noastre foarte eficiente.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •