Pocnitura la incheietura piciorului.. am avut putine dificultati de mers cam 2 saptamani

13-07-2011
Buldogice
Nu este medic/terapeut
Buldogice
Buna ziua,


Nu prea cunosc termenii medicali dar voi incerca sa explica problema mea, mnu este chiar atat de complicata si mai mult ca sigur a mai fost intalnita.

In timpul unui joc de fotbal, in momentul in care am sutat in minge cu exteriorul si mi-a pocnit o articulatie ori boala stie ce deasupra pulpei piciorului drept exact la incheietura.Am avut putine dificultati de mers cam 2 saptamani, nu puteam sa intind piciorul in spate sa calc corect pentru ca ma durea.Totul a fost ok si mi-am revenit dupa aprox 2 luni, am inceput sa alerg si sa emrg pe bicileta ca sa imi revin cat de cat si m-am bagat iarasi la un meci de fotbal, facusem incalzire, la primul sut in minge mi-a pocnit iarasi, am iesit de pe teren si simteam asa o durere dar nu asa de tare ca data trecuta si culmea ca pot sa merg corect, dar simt cat de cat ca exista acolo si ca nu pot face efort fizic, daca dau piciorul in spate ma doare, posibil o intindere ori...nush

Nu stiu cat de explicit am fost, mai dau detalii daca este nevoie, ce ar trebui sa fac?



Multumesc,

Augustin.
7 comentarii
0
13-07-2011, ora 21:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Oricat am incerca sa intelegem, descrierea D-voastra este total incomprehensibila, deoarece:
- prin "picior" se intelege formatiune anatomica situata mai jos de glezna, pentru a o deosebi de membrul inferior (pelvin), format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior;
- nu inteleg ce inseaman pentru D-voastra "pulpa"
- nu am inteles unde se afla problema: la nivelul genunchiului, gleznei, coapsei sau piciorului;
- nu am inteles exact sexul, varsta, greutatea, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice sau de alta natura etc etc.
Asteptam detalii relevante si utile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna i Picior
0
05-08-2011, ora 09:45
alazaroae
Nu este medic/terapeut
alazaroae
Buna ziua. Am si eu o problema, daca ma puteti ajuta. cu un raspuns. La nivelul gambei piciorului stang mereu imi pocnesc niste oase, nu conteaza daca merg sau misc piciorul. Si chiar cateodata simt eu nevoie sa-l pocnesc, prin invartirea labei piciorului. Sper ca am fost explicita si ma puteti indruma unde sa ma duc spre a rezolva aceasta problema. va multumesc.
0
05-08-2011, ora 09:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este imposibil sa simtiti vreo miscare la nivelul gambei. Miscarile se peyrec la nivelul articulatiilor, respectiv la nivelul genunchiului, al gleznei sau al piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-08-2011, ora 09:54
alazaroae
Nu este medic/terapeut
alazaroae
bine, atunci cum puteti explica pocnitura de la gamba piciorului? ce semnifica aceasta? poate nu am stiut eu sa explic dar acest lucru chiar este adevarat.Plus ca daca este liniste in casa chiar se aude cum pocneste.
Multumesc.
0
05-08-2011, ora 10:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Gamba este segmentul anatomic situat intre genunchi si glezna. Oasele componente, tibia si fibula, sunt strans unite prin membrana interosoasa, care permite doar miscari imperceptibile.
Probabil ca problema se situeaza la nivelul geninchiului sau al gleznei, nu am inteles exact.
Nu am inteles exact sexul, varsta, greutatea, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice sau de alta natura etc etc.
Asteptam detalii relevante si utile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna i Picior
0
05-08-2011, ora 10:39
alazaroae
Nu este medic/terapeut
alazaroae
Gen :feminn
varsta: 25 ani
greutate: 63 kg, inaltime : 1.65
lucrez la birou si momentan nu fac prea multe miscare. 60 % din zi il petrec pe scaun.
Da, acum am inteles.Problema se situeaza la nivelul gleznei, acolo se simte si se aude pocnitura.
Probleme traumatice nu am avut.
0
14-06-2018, ora 14:40
ghizella
Nu este medic/terapeut
ghizella
buna ziua, am 60 de ani si aud pocnituri la umeri, coapse, genunchi, glezne, am vrut sa iau calciu dar imi provoaca edem la picioare si ridica tensiunea, ce as putea face ??? va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mersul la serviciu pe bicicletă sau pe jos îmbunătățește starea de spirit
  • Mersul cu viteză variabilă duce la arderea mai multor calorii
  • Studiu: Mersul pe jos poate reduce semnificativ riscul de mortalitate
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Mersul pe jos ar putea fi cheia sănătății
  • Viteza ideală de mers sau pedalat pentru a inhala cât mai puțin aer poluat
  • Genunchi care „trosnesc” - un posibil semn de osteoartrită
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • 5 motive pentru care e bine să te plimbi, chiar și iarna
  •