Poate fi vorba de sarcina?

21-10-2014
Halipa
Nu este medic/terapeut
Halipa
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine cu o problema, in primul rând vreau sa se ştie încă de la început faptul ca am sidromul ovarelelor polichistice!Fara anticonceptionale sau fara hormoni artificiali, cum ar fi progesteron sau udrogestan nu am menstruaţie o perioada foarte îndelungata, poate fi vorba si de ani!!am avut nenumărate tratamente pentru a ramane însărcinată, dar fara nici un rezultat in aceşti 6 ani!!!de curând am ajuns in Germania, unde am consultat un medic ginecolog si unul endocrinolog, ambii spunându-mi ca singura problema ar fi ovarele care se pot trata!!!medicul ginecolog mi-a dat 2 luni anticonceptionale pentru Curăţarea ovarelor, apoi din a 5 zi pana in a 9 zi a ciclului mi-a dat medicamente pentru provocarea de ovulatia(asta fiind principala problema, din cauza asta nu am ciclul menstrual)!am fost chemată din a 12 zi ciclului la medic pentru monitorizarea ovulatiei, un mare pas a fost facut(dupa 6 ani medicii de aici au reuşit sa-mi stimuleze ovulatia).mi s-a spus exact zilele cand trebuie sa am contact sexual cu sotul meu!!!in mod normal, ciclul menstrual trebuia sa fie prezent undeva pe data de 17-18 octombrie(ar fi 3-4 zile de intârziere) dar încă se lasa aşteptat!de dimineata am facut un test de sarcina insa a iesit negativ.doctorul mi-a spus sa repet testul peste doua zile din cauza ca astăzi sunt doar in a 13 zi de la 'conceptie' si se poate ca HCG-ul sa nu fie prezent încă in urina doar in sânge..credeţi ca se poate sa fiu însărcinată???va rog mult sa-mi răspundă cineva care a trecut prin asa ceva sau cineva in măsura!!!va multumesc din suflet!!!
6 comentarii
0
21-10-2014, ora 20:06
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Am mai multi prieteni si rude ndepartate care nau reusit sa aibe copii, pierdeau sarcina sau nu ramaneau insarcinate, sau in vitro si dupa mai multi ani de incercare au ramas insarcinate netural dar numai atunci cand sau linistit sufleteste si in momente de vacanta, fara stres si fara sa se gandeasca ca nu mai autimp cand sau resemnat ca nu vor mai avea copii atunci au reusit sa aibe si cu ajutorul bisericii, adica mergeau in pelerinaje.
0
21-10-2014, ora 20:11
Halipa
Nu este medic/terapeut
Halipa
Sunt convinsa ca psihicul joaca un rol foarte important in tot.insa e foarte greu sa te controlezi ca nu te gandesti la o eventuala sarcina(cine trece prin asa ceva ma intelege cel mai bine).si am o speranţa foarte mare in Dumnezeu, sunt sigura ca la un moment dat o sa fie alături de noi!!!
0
21-10-2014, ora 20:18
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Organismul este o masinarie complexa si decide singur cand sa elibereze ovulul pt a fi fecundat, dar creierul nostru poate face diferenta intre al elibera sau nu, dasta stresul este cel mai mare daunator.

Daca vei avea ocazia sa stai de vorba vreodata cu o persoana violata chiar daca au trecut multi ani el sau ea se va feri se sex, si ii este foarte greu sa aibe o viata de familie normala toata viata, dar cu ajutorul psihiatriilor, psihologilor si celor din jur pot trai cat de cat normal.
0
21-10-2014, ora 21:10
Halipa
Nu este medic/terapeut
Halipa
Sunt ferm convinsa ca asa este cum Spune-ţi Dvs.am pe cineva foarte apropiat care a trecut printr-o experienţa atat de neplăcuta, apropo de viol..si jos pălăria pt ea ca a reuşit sa meargă inainte fara medici sau psihologi.fara nici un ajutor, nici măcar părinţii sau familia nu i-a fost aproape.pt ca nu a spus nimănui!!!dar deja ne abatem de la subiect, credeţi ca ma puteţi ajuta cu un raspuns la întrebarea mea?totusi.va multumesc mult!
0
21-10-2014, ora 23:25
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Tiam raspuns mai sus: linistestete sufleteste si psihic si lasa corpul sa perceapa o normalitate ca sa poata functiona normal pt a fi pregatit pt sarcina.
Eu si cu sotia mea ne doream sa avem doi copii cu varste apropriate numai ca fetita sa nascut dupa 6 ani si intr-o perioada imediat dupa ce eu am avut prima tumora cand sotia se mai linistise ca am trecut si scapat din acest episod numit cancer.
0
22-10-2014, ora 02:38
Halipa
Nu este medic/terapeut
Halipa
Va multumesc pentru raspuns si va doresc multă sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •