Poate fi Hiv ?

19-06-2013
Deea151
Nu este medic/terapeut
Deea151
Buna ziua. Am o candidoza orala de aproximativ un an si abia acum am inceput sa o tratez(candidoza mai mult ca sigur am luat-o dupa sex oral cu partenerul). Dupa un tratament cu fluconazol o saptamana+antibiotice aceasta nu a dat inapoi, doctorul a zis ca probabil a coborat si pe faringe pana in stomac. Zilele trecute am observat in oglinda, pe partea laterala a limbii niste striatii. Am cautat pe google si am gasit ceva numit leucoplazia paroasa care se manifesta in special la persoanele imunodeprimate. Ar trebui sa imi fac griji ?
10 comentarii
0
19-06-2013, ora 20:26
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ca sa nu-ti faci griji, poti face test HIV. Altfel risti sa faci obsesie din asta si apoi vei crede mereu ca ai boli, chiar daca analizele vor arata pe rand ca nu ai. Consulta si un ORL-ist care sa-ti dea un tratament tintit. Antibioticele pot face si mai rau in cazul candidozei. Clateste gura si gargara cu apa cu bicarbonat alimentar si nu folosi niciodata apa de gura, omoara si bacteriile benefice din gura.
Sanatate!
0
19-06-2013, ora 21:32
Deea151
Nu este medic/terapeut
Deea151
Deja a devenit o obsesie, de cateva zile ma gandesc numai la asta si asociez orice stare cu un simptom.Sper sa nu fie cazul si sa fie totul in imaginatia mea.Multumesc de raspuns!
0
20-06-2013, ora 10:06
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Deea

E foarte posibil sa ai ceva probleme cu imunitatea, un rol foarte important in mentinerea echilibrului florei intestinale(imunitatii) il au probioticele. Administrate in cantitati adecvate pot face minuni pentru sistemul imunitar! Treci pe kefir, iaurt, branza de vaci etc.Multa sanatate!
0
20-06-2013, ora 12:53
Deea151
Nu este medic/terapeut
Deea151
Da, am uitat sa precizez ca de mult timp am o mare lipsa de calciu si fier si din pacate nu prea mananc aproape deloc lactate desi stiu ca e in joc sanatatea mea. Asta inseamna ca hiv'ul e doar in imaginatia mea?
0
20-06-2013, ora 13:31
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Deea

Asta nu ai de unde sa stii decat daca o sa te testeze, leucoplazia paroasa este insa un simptom caracteristic persoanelor imunodeprimate! Du-te sa faci un test! Insa poate este in imaginatia ta leucoplazia, ai vazut foto?
0
20-06-2013, ora 13:34
Deea151
Nu este medic/terapeut
Deea151
Da, dar eu am doar striatiile care nu sunt foarte vizibile si nici nu au culoarea alba..ar putea fi leucoplazia paroasa?
0
20-06-2013, ora 13:38
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Deea, fa-ti un set de analize plus testul hiv asa cum te-a sfatuit si Dora, asta ca sa scapi de orice fel de stres.
Pentru candida mai este foarte bun uleiul de oregano.Si extractul din samburi de grepfruit este bun, numai ca trebuie sa ai grija cum il utilizezi, faci exact cum scrie in prospect.
HIV-ul poate fi in imaginatia ta, dar acum nu putem sa stim ce parteneri ai avut si daca te-ai/v-ati protejat corect...E mai bine sa mergi la medicul de familie sa iti scrie ce analize ai de facut.Si nu iti neglija sanatatea, consuma alimente sanatoase, cat mai multe fructe si legume, dar si lactatele de care iti spunea h1n1!
Sanatate!
0
21-06-2013, ora 13:34
Deea151
Nu este medic/terapeut
Deea151
Ma uit in oglinda de zeci de ori pe zi si ma contrazic singura ca ba e leucoplazie, ba nu e..si mi-e atat de frica sa ma duc la control incat tot aman momentul. In afara de problema asta cu cavitatea orala care anul trecut am descoperit ca e candida nu am alte motive sa ma sperii dar am citit atat de multe pe internetul asta ca nu mai stiu ce sa mai cred..totusi nicio poza nu corespunde cu tipul leziunii mele..cred ca o sa innebunesc
0
21-06-2013, ora 17:01
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Deea

Nu inteleg de ce ti-e teama sa mergi la medic, fa-ti o programare la stomatologie daca de altceva ti-e asa de teama!
0
21-03-2018, ora 08:32
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Salutare. După 3 luni de la un contact sexual oral neprotejat si normal protejat mi-am facut un test hiv și mi-a iesit negativ. As putea sta linistit ca nu am nimic??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.