Pnumonie... apa la plamani

11-09-2013
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua! Am o prietenă care are pneumonie de aprox. 3 săptămâni, a făcut mai multe tratamente din care unul în spital unde a stat aproape 2 săptămâni şi acum, când se aştepta ca boala în sfârşit să cedeze, a făcut apă la plămâni. Care ar fi cauza pentru această situaţie?
5 comentarii
0
11-09-2013, ora 19:54
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna seara! Este bine de stiut daca pleurezia era si in timpul spitalizarii sau a aparut dupa externare ca si o complicatie.
Trebuie repetata o radiografie pulmonara si examen pneumologic.
0
11-09-2013, ora 22:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sanatate prietenei tale
0
11-09-2013, ora 22:16
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Mulţumesc mult pentru răspuns şi urări. Pleurezia a apărut după externare, iar acum este din nou în spital, de 5 zile, face tratament dar am înţeles că nu ar exista nici o ameliorare. Eu nu am mai auzit până acum ca cineva să facă atâta tratament pentru preumonie, aceasta să nu treacă ci, mai mult, să se complice cu pleurezie...
0
29-05-2015, ora 00:22
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna, IOana ! sper ca este bine prietena ta si nu a fost nimic grav..si cazul mamei mele a fost la fel, a facut tratament cu antibiotic si a facut apa la plamani apoi, care in cele din urma s-a dovedit a fi din cauza unui cancer la plaman. Va doresc multa sanatate!
0
05-07-2015, ora 17:01
lachriss
lachriss
Cati ani are prietena dv? Este fumatoare? Trebuie facute si testarile pentru TBC.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •