Pneumotorax spontan recidivat dupa 5 ani

13-11-2011
gmodrogan
Nu este medic/terapeut
gmodrogan
Buna ziua,

Dupa 5 ani am ajuns din nou pe acelasi pat de spital in Brasov cu acelasi diagnostic.
Prima oara am fost operat, am avut o drena timp de 3 zile, apoi totul a fost bine si frumos. Mi-am reluat toate activitatile dupa o perioada de repaos( miscare, efort treptat...)
Ieri dimineata, m-am ridicat din pat si am simti aceeasi durere cumplita in piept. M-am internat, am inceput tratament cu calmante si cu un antibiotic, sa previna inflamatia.
Prima oara cand mi s-a intamplat, tin minte ca nu puteam sa respir aproape deloc ( trageam aer in plamini maxim 30-40%). Acum este diferit, durerea o simt abia dupa ce trag aer in plamani in proportie de 90-100%.
Intrebarea mea este: ce tratamente exista pentru starea mea in momentul de fata? ce tratamente exista pentru a evita astfel de recidive pe viitor? ( trebuie un anumit stil de viata, cu efort 0? sau.. nu stiu. sunt confuz din cauza recidivei)
Vreau sa evit tratamentul cu drena pentru extragerea aerului (orice interventie din exterior nu face bine corpului).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
1 comentarii
0
29-08-2019, ora 18:37
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă pneumotoraxul este mare trebuie drenat. Nu e nevoie de un stil de viață fără activitate după ce vă recuperați, dar trebuie evitate eforturile mari. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.