Pneumopatie interstitiala - ce inseamna, se poate trata?

25-06-2010
iuliana_niculae
Nu este medic/terapeut
iuliana_niculae
Buna ziua, am facut o radiografie in urma careia am fost diagnostificata cu modificari ragiografice de pneumopatie interstitiala.Ce inseamna asta?Se poate trata?Ce tratament pot urma pana luni cand ajung la doctor ca sa nu mai am dureri?Am mai avut aceasta durere acum 6 luni, da mi-a trecut intr-o saptamana.Atunci nu era asa puternica, insa acum provoaca dureri mai mari si respir foarte greu.Durerea m-a luat in somn...Multumesc.
5 comentarii
0
26-06-2010, ora 21:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca vineri nu ai ajuns la medicul de familie ar trebui sa-i dai un telefon...se poate trata.acum 6 luni ti-a trecut fara medicamente ?
0
26-06-2010, ora 21:55
iuliana_niculae
Nu este medic/terapeut
iuliana_niculae
Da, nu am luat nicio pastila.Nu inteleg cum poate fi pneumopatie din moment ce nu am febra nu tusesc si nu am fost racita.Am cazut asta iarna pe gheata nu stiu daca asta are vreo legatura...
0
27-06-2010, ora 07:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai febra, nu tusesti, nu ai fost racita, dar ai dureri toracice si respiri greu.Nu are nici o legatura cu cazatura pe gheata...Pneumonia interstitiala este o pneumonie atipica, frecvent de etiologie virala, cu simptome putine si discrete. Ia pana luni Paracetamol Sinus, bea ceai cu lamaie si miere de albine, nu fuma, iar luni mergi la MF cu rezultatul de la radiografie.
0
27-06-2010, ora 15:07
iuliana_niculae
Nu este medic/terapeut
iuliana_niculae
M-a vazut un doctor si mi-a dat urmatorul tratament : nurofen forte, dexamed si mexium timp sa 3 zile.Dupa prima zi nu mai am absolut nimic.Nicio durere, nici probleme cu respiratia.Mi-a recomandat sa vad un cardiolog pentru ca nu a vazut nimic care sa arate o pneumopatie.Nu stiu ce sa mai cred, adevarul este ca atunci cand am facut radiografia nu prea si-a aratat interesul doctorita sau asistenta nu stiu sigur ce era...
0
11-06-2012, ora 09:17
oloeriu
Nu este medic/terapeut
oloeriu
Si eu am fost diagnosticata cu pneunomatie interstitiala, dar eu nu am nici un simptom, atat ca la aer rece tusesc putin si mi se ingroasa un pic vocea ca si cum asi fi ragusita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnificația opacităților pulmonare
  •