Pneumonie la 8 luni

21-12-2011
papushyka
Nu este medic/terapeut
papushyka
Buna ziua,
Baiatul meu de 8 luni, a avut pneumonie interstitiala dispneizanta, suprainfectioasa, a facut tratament cu antibiotic ceflor si apoi zinacef pentru ca ceflor nu a dat rezultate.Si aerosol, tapotaj, bromhexim, furosemid, peritol.Apoi acasa am continuat inca 5 zile cu Zinnatt si Prednison.Acum este mai bine, suntem acasa, dar dupa ce mananca, sau dupa ce ii pun ser in nas, tot se aud secretiile, se incarca, se aude intre nas si gat, nu stiu daca ma intelegeti, si nu pricep de ce.Este adevarat, nu ca la inceput, dureaza putin si nu sunt la fel de intense, dar sunt.Este normal?Nu ii mai trece o data?A fost consultat de medic pediatru ieri, si a zis ca nu se mai aude nimic la plamani, si mi-a dat Fluimucil, Ambroxol si Zyrtec.
Va rog frumos astept un raspuns
1 comentarii
0
20-10-2019, ora 20:08
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Vor dispărea treptat, în câteva zile și acele secreții, dacă pediatrul a spus că nu se mai aude nimic atunci înseamnă că evoluția sub tratament este una favorabilă. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •