Plomba

20-06-2012
kata_lyn18
Nu este medic/terapeut
kata_lyn18
Buna Seara!
Am si eu o problema la o masea cu o carie profunda care a fost plombata de 4 ori si urmeaza sa pice plomba iarasi.a fost plombata de doi stomatologi diferiti ultima data spunandu-mi ca mi-o armeaza(nu stiu diferenta intre una normala si una armata) si nu stiu ce sa mai fac ca parca vad ca o plombeaza iarasi si in 2 saptamani pica.sunt eu de vina cu ceva?sau ce as putea face sa nu imi mai cada ca m-am saturat sa ma tot plimb la doctor
1 comentarii
0
11-07-2012, ora 14:29
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Este posibil ca distructia maselei sa fie prea mare si atunci o simpla plomba nu rezista. Incercati cu o coronita. Sau daca nervul este scos un pivot pe canal pe care sa se reconstruiasca maseaua.

Daca distructia nu este mare este posibil ca antagonistul sa aiba un cuspid prea ascutit care sa sparga plomba.
Sau sa suferiti de o afectiune numita bruxism (scrasnitul din dinti in timpul noptii) si asta sa fie cauza pentru care plomba sa nu reziste.
Vorbiti cu medicul dvs. despre aceste aspecte
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul