Pleoapa superioara ochi drept umflata si durere usoara

19-05-2011
nezdravanul
Nu este medic/terapeut
nezdravanul
Buna ziua, in urma cu aproximativ 2-3 saptamani, am simtit la pleoapa dreapta superioara o durere usoara la atingere si la miscarile mai ample ale ochiului. A disparut de la sine in 2 zile. Datorita faptului ca in ziua anterioara mersesem cu geamul deschis la masina, am pus acest fapt pe seama curentului. Acum pleoapa s-a umflat si durerea la atingere este semnificativ mai puternica. Nu ma ustura, nu am mancarimi si nu s-a inrosit, ci doar o senzatie de corp strain sub pleoapa atunci cand misc ochiul. Atasez mai jos un link cu o fotografie recenta a ochiului. Ma intreb daca se datoreaza lucrului prelungit la calculator sau e vorba de o infectie...? Ce ma sfatuiti


https://picasaweb.google.com/105785698045218334327/AfectiunePleoapa?authkey=Gv1sRgCLWfibz2j6ScNA#5608309297387749122
4 comentarii
0
19-05-2011, ora 17:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

mergeti la un consult...
s-ar putea sa fie "ulcior"...asa cum se vb.in popor.
sau chiar DOAR la farmacie.sa va vada si va vor indica ceva...

Sanatate si
O zi minunata.
0
19-05-2011, ora 18:05
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Am vazut pozele; aspectul pleoapei superioare drepte sugereaza celulita; este important examen examenul oftalmologic care poate evidentia o blefaroconjunctivita, hordeolum ( orjelet), chalazion; eu recomand o igiena locala riguroasa cu un sampon " no tears " pentru bebelusi, dimineata si seara, dupa care imediat, aplicarea local de Fucithalmic gel oftalmic- 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, se vor unge bine si genele( repet, de 2 ori pe zi), 10 zile; recomand si un antibiotic pe cale generala, eu prefer Amoxicilina 500mg, 1 capsula la 8 ore, 6 zile; daca exista macarime, si Claritine-1 tb pe zi, 3 zile; Numai bine
0
19-05-2011, ora 19:13
lume noua
Nu este medic/terapeut
lume noua
am si eu o antrebare de vreo 2 zile ma mananca pielea.mancarimile sunt ca niste furnicaturi iar an corp simt o caldura puternica.as dori sa stiu si eu ce trebuie sa fac mai departe? nu ami apare nici un fel de umflaturi sau bubite dar an rest ma mananca rau de tot.va multumesc cu respect
0
19-05-2011, ora 19:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pt.
lume noua

- precizeaza varsta sa-ti poata raspunde un medic;
- scrie postarea ta in partea de sus, la probleme
- partea unde ai postat tu este pt. raspunsuri si comentarii NU pt. intrebari.

Sanatate si
O seara minunata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.