Plavix

06-11-2009
floricia
Nu este medic/terapeut
floricia
tata ia din februarie PLAVIX.Ieri i-a puscat un vas d esange in ochi.Dct de familie spune sa intrerupa sau sa nu mai zilnic acest medicament, iar dct de specialitate sa continue.Desi tata simte niste intepaturi la inima.Ce face?
3 comentarii
0
06-11-2009, ora 17:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
TREBUIE INTRERUPT Plavixul sau inlocuit cu altceva, dar nu inainte de a fi vazut si investigat din nou.Datorita riscului se sangerare si de reactii adverse hematologice trebuie determinat numarul elementelor figurate sanguine si/sau trebuie efectuate teste adecvate ori de cate ori apar semne clinice care sugereaza aparitia sangerarii in timpul terapiei. Mai ia si Aspenter sau Aspirin Protect, ne poti spune ce alte medicamente mai ia? Plavix prelungeste timpul de sangerare si se utilizeaza cu prudenta la pacientii cu predispozitie spre sangerare gastrica si intraoculara.Face si febra? Concluzia este ca luni dimineata sa mergeti la cardiologul care a initiat tratamentul pentru o reevaluare a acestuia.
0
03-10-2010, ora 20:14
geala dorina
Nu este medic/terapeut
geala dorina
Am un ımplant de stent de 2 luni, iau plavix.betaloc, norvacs, aspenter, monoket si sortis.De cateva zile mi se sparg vase de sange pe maini pe picioare.Ce se intampla?Colesterolul il am acum 97 mai trebuıe sa mai iau sortis ?Va multumesc anticipat
0
04-10-2010, ora 18:53
geala dorina
Nu este medic/terapeut
geala dorina
imi raspunde si mie cineva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici