Platfus la fiul meu

22-04-2014
mariusfrancu
Nu este medic/terapeut
mariusfrancu
Copilul meu in varsta de 3 ani, fetita, a fost diagnosticat de dr. Andrei Ioan Bogdan cu picior plat valg bilateral, ma rog platfus mai simplu. Este mai rau pe partea stg. Eu am observat deformarea de cand a inceput sa mearga, si m-am ingrijorat. I-am luat niste talonete, dar nu s-a rezolvat. Dnul dr. mi-a zis sa stau linistita acum, sa nu ii dau nici talonete, nimic...doar masaj, mers desculta vara, si sport mai tarziu. Eu nu pot sa fiu linistita ca picioarele sunt strambe si ma intreb ce o sa faca fetita mai tarziu? Cum o sa poarte ea pantofi? As vrea sa imi spuneti si parerea voastra daca este bine sa o las in pace si sa o dau sa faca sport.
4 comentarii
0
22-04-2014, ora 15:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, peste 99, 9999% din copiii cu picior plat la aceasta varsta nu necesita nici un tratament, deoarece remisia are loc spontan, pana la 9-12 ani.
Nu este nevoie nici de talonete si nici de masaj.
Exista insa niste probleme deloc de neglijat: supra-ponderabilitatea determina genu-valgum, care se compenseaza cu aparitia valgusului calcaneean..dar problema este numai greutatea exagerata...
Mai exista problemele rotationale ale membrului inferior, care determina valgus calcaneean compensator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-04-2014, ora 22:36
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Si baiatul meu de 9 ani care face karate si handbal are aceasta problema si profesoara de hanhbal ne bate la cap s-ai cumparam talonete, am luat de proba sa vad daca este vreo schimbare dar eu n-am observat-o o sa-i cumpar macar sa nu-l mai chinuie profesoara, dar dumneavoastra domnule doctor ce parere aveti? are cam 1, 47m si 48kg.
MULTUMESC
0
23-04-2014, ora 14:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Infinit mai importante decat talonetele sunt normalizarea greutatii si evitarea sporturilor agresive, precum cele descrise (ambele distrug piciorul).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-04-2014, ora 21:07
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MULTUMESC o sa discut si cu baiatul sa vedem ce decide si el despre sport.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: