Placenta joasa.. voi putea naste normal?

25-11-2011
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Buna ziua!

Sunt insarcinata in 32 sapt. In sapt 31 am fost la medic deoarece toata sapt dinainte am avut dureri de burta si contractii. Medicul mi-a spus ca am placenta joasa, dar pana acum nu a fost asa, nu am avut probleme cu sarcina asta. Mentionez ca mai am un baietel de 1 an si 2 luni pe care l-am nascut la 36 sapt. si am facut tratament pe toata perioada sarcinii.
Acum iau 2 utrogestan pe zi, 1 gynipral si no-spa la nevoie si nu mai am dureri, decat uneori in timpul contractiilor, care sunt destul de dese.
Ma intereseaza ce inseamna aceasta placenta joasa si daca voi putea naste normal, sau daca exixta posibilitatea sa se mai ridice inapoi pana la nastere. Eu incerc sa nu fac efort, dar cu un copil mic in preajma...
6 comentarii
0
27-11-2011, ora 13:06
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Diagnosticul a fost de placenta joasa sau placenta previa? Daca este placenta joasa si medicul considera ca nasterea naturala nu va pune dvs sau copilului viata in pericol puteti naste natural. Este foarte important ce va spune medicul pentru ca el este cel care va consulta si care isi poate da seama daca este sau nu un risc. Va recomand sa vorbiti mai mult cu el pentru ca sunteti o echipa si sunt sigura ca va va raspunde la intrebarile pe care i le puneti. Daca nu sunteti foarte sigura sau multumita incercati sa mai consultati si un alt medic.
0
28-11-2011, ora 13:07
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Multumesc frumos pentru raspuns. Dr. meu nu este prea vorbaret, chiar daca e un medic bun. Nu mi-a spus ca as avea placenta previa, ci ca s-a lasat placenta de la efort si mi-a recomandat sa stau in pat, doar ca mi-e cam imposibil acest lucru...
0
28-11-2011, ora 13:11
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Incercati sa puneti in aplicare ceea ce v-a recomandat medicul. S-ar putea sa fie risc pentru sarcina daca continuati sa faceti efort. Vorbiti cu rudele dvs si vedeti cine poate sa isi ia concediu pentru a sta cu dvs si a va ajuta cu baietelul.
0
29-11-2011, ora 13:04
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Placenta NU se lasa de la efort; Daca este joasa/previa asa a fost de cand s-a prins sarcina de peretele uterin.
NU exista recomandari pentru repaus la pat in situatia descrisa, cel mult evitarea efortului fizic excesiv. Daca se asociaza o incontinenta cervicala (col deschis, scurt etc) se recomanda si evitarea ortostatismului prelungit (stat in picioare). Vedeti ce scrie si pe ecografia pe care o faceti acum, la 32 sapt (cea de biometrie) legat de pozitia placentei.
0
29-11-2011, ora 13:20
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Multumesc frumos pentru raspuns. Eu v-am descris exact ce mi s-a spus, mai precis ce mi-a spus medicul... Atunci, daca asa era de la inceput, cum se poate sa nu fi vazut domnul dr.? Dar oare voi putea naste natural? Fara sa apara complicatii?
0
29-11-2011, ora 21:34
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Raspunsurile astea poate sa ti le dea doar medicul care iti face ecografia si care iti urmareste sarcina. Daca ar fi placenta praevia atunci indicatia este de op cezariana. Daca vrei sa nasti natural iti recomand sa mergi pentru o a doua opinie cel putin la un alt medic. De multe ori, din comoditate, unii medici prefera operatia cezariana in detrimentul nasterii naturale, una din "indicatii" fiind placenta praevia/placenta joasa cu sangerari. In plus, pentru o determinare cat mai corecta a pozitiei placente fata de col, ecografia trebuie sa fie transvaginala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •