Pitiriazis versicolor...???

18-08-2012
Alishor
Nu este medic/terapeut
Alishor
Acum o luna mi-au aparut pe brate si pe spate, niste pete mici si albe, care in timp s/au mai marit si s-au si impreunat.Am fost la farmacie, dar nu cred ca au inteles ce as avea si mi-au dat o crema care nu cred ca avea vreun efect.M-am interesat ce ar putea fi si am aflat despre pitiriazis versicolor.Momentan sunt intr-o zona cu umiditate f.mare si f.f.f.multa caldura si am inteles ca si asta ar putea fi o cauza.Am facut tratament cu samponul nizoral timp de 5 zile in fiecare seara si mi-au disparut petele.Dar acum...dupa cateva saptamani...a inceput sa ma manance pielea din ce in ce mai tare si mi-au aparut pe tot corpul(intai pe spate, apoi s-au extins pe maini pe burta, pe peipt, in zona inghinala si cateva chiar si pe picioare), niste bubite mici, care nici nu sunt foarte vizibile, se observa doar daca te uiti f.atent dar in schimb se simt la atingere.Stiu k ar fi preferabil sa merg la un dermatolog, sa ma vada...dar momentan nu pot pentru ca sunt plecata in vacanta.Si pana ajung acasa as vrea sa stiu dak pot face ceva ca sa scap de bubuite si de mancarime.Va multumesc anticipat !
3 comentarii
0
18-08-2012, ora 07:35
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
incearca un antialergic, poate ai alergie la ceva. si ai grija ce mananci. daca nu trec cu antialergic, sau daca faci febra, mergi la dermato
0
18-08-2012, ora 12:02
Alishor
Nu este medic/terapeut
Alishor
Nu cred ca ar fi vorba de vreo alergie.Nu fac febra si nimic altceva, inafara de mancarime si bubitele care se simt la atingere, nu ma deranjeaza nimic.
0
18-08-2012, ora 14:15
Alishor
Nu este medic/terapeut
Alishor
Am uitat sa precizez ca sunt la mare...si petele de acum 1 luna au aparut de la plaja.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.