Pitiriazis?

27-06-2010
danstan
Nu este medic/terapeut
danstan
De la un timp mi-au aparut pe piele niste pete maronii, unele s-au transformat in pete albe, iar altele au ramas la stadiul de pete maronii ( rosiatice). Am observat ca si pielea capului a suferit ceva, la un moment dat pentru o zi sau doua mi-au aparut niste coji pe piele, gen matreata, dar au disparut. insa am observat ca pielea a ramas lucioasa chiar daca m-am bronzat. Deasemeni am vazut ( sper sa nu fie cine stie ce complicatie) ca pe cap mi-au aparut niste santuri sau umflaturi, nu stiu sigur ce sunt, iar senzatia este de strangere parca mi s-a umflat capul iar pielea tine strans si ma jeneaza. Am fost diagnosticat cu pitiriazis si medicul mi-a recomandat nizoral sampon si crema. Inainte de a merge am luat 10 zile nizoral pastile. Mi-am dat cu sampon si cu crema dar se pare ca nu se simte nimic. Cu sampon imi dau de cca o saptamana iar cu crema de vreo 2. Acum intreb si eu: problemele cu pielea capului sunt de la pitiriazis sau se poate sa fie o alta boala? ( medicul nu m-a lamurit deloc) Ce alt tratament mai eficace sa urmez? Multumesc
2 comentarii
0
01-07-2010, ora 15:57
danstan
Nu este medic/terapeut
danstan
Nu ma poate ajuta nimeni?
0
06-07-2010, ora 22:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca va poate ajuta doar un consult la un alt medic dermatolog !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.