Pierderi zilnice de memorie, afazie, dureri de cap

29-10-2012
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
De o luna am urmatoarele simptome: zilnic am pierderi de memorie care dureaza intre 5 si 30 de secunde, ma gandesc la ceva, uit in secunda urmatoare, ma gandesc la altceva, si imi amintesc la ce ma gandeam anterior, mi se intampla de zeci de ori pe zi (sper ca am fost coerenta in explicatie), nu ma pot concentra, am o invalmaseala de ganduri, uit numele de familie ale persoanelor (nu ale familiei sau prietenilor, ci ale cunostintelor mai mult si in special cand ma uit la televizor imi 'sta pe limba' numele actorilor, prezentatorilor), de cateva ori am uitat cuvinte uzuale (uitat in sens ca mi-a trebuit cam 1 min sa-mi amintesc cum se zice la cuvinte precum 'cocolos', 'a rasturna'. 'a cerne', 'anti-calcar', 'sita'). Pe langa acest lucru am si dureri puternice de cap in zona tamplelor, presiune si ameteli. Am dezvoltat o stare de anxietate si de angoasa care parca mai mult intretine pierderile de memorie.

Am 31 de ani, sex feminin. Tensiune constanta 10 cu 6.


Durerile de cap si ametelile m-au trimis anul trecut la neurolog. Am facut un RMN cranian in septembrie 2011, care a iesit normal cu exceptia unei sinuzite maxilare cronice. Se pare ca va trebui sa o iau de la capat.

Ma ingrijoreaza foarte tare pierderile de memorie, sunt ceva nou in peisaj. Pe net citesc doar de tumori si infarcturi. Analize de sange uzuale mi-am facut acum o luna si le-am repetat de 2 ori - nimic anormal. Ce sanse sunt sa se fi schimbat ceva de la RMN-ul de anul trecut? Sunt extrem, extrem de ingrijorata.
9 comentarii
0
29-10-2012, ora 17:21
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
e clar
tensiunea ASTA ffffffffff MICA iti da toate aceste reactii
si
DA poti sa bei 2 cafele /zi
insa
NU uita sa bei 2 l lichide /zi musai.
Cauta cand lucrezi sa ai o sticla de apa de 1/2 si cum o termini, iti iei alta.
acasa, idem Si la fel.
Bea apa si ada-ti tensiunea la normal.
p.s.
( cineva drag mie seara a avut 9 cu 4..probabil i-o mai fi scazut
dr a zis ca NU are nimic si NICI nu i-a dat vreun tratament,
iar noaptea la 2 l-a gasit cineva din famile-decedat deja.
Ti-am scris sa vezi ca, NU este de joaca.
E lucru grav si totusi usor de rezolvat FARA medicamente.)
sanatate.

Hipotensiune

La persoanele hipotensive, inima pompeaza sangele
cu putere scazuta. Pentru intarirea puterii de
pompare, se recomanda o reteta a pastorului Kneipp.
Tratamentul:
Turnati 3/4 l de vin alb tare peste
20 g frunze de rozmarin, lasati sa stea 5 zile si beti
apoi in mod regulat, cate un paharel, la pranz si
seara.
(Hipotensiunea este mai putin grava decat
hipertensiunea.)
Efectul: Rozmarinul regleaza puterea de pompare a
inimii si, la fel, o substanta activa (camphen) din
vin.

Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).

Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: "De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?", fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

p.s.s.
DA, aceasta tensiune 12 cu 6
o am SI eu de-o viata,
dr. spun mereu ca-i...ok
si
asa a fost PANA am ajuns ca tine,
acum cum simt ca-mi scade tensiunea
iar beau apa si-mi revin
o zi buna
0
30-10-2012, ora 10:56
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
Buna ziua. Deci, sa inteleg ca afectata ar fi numai menoria de scurta durata ? Uitati nimicuri de zi cu zi sau si memoria de lunga durata este afectata. Va aduceti, spre exemplu, aminte de aspecte din copilarie, etc.? In afara de duredi de cap, ce alte simptome mai aveti Exemplu, vertej, impresia de cadere in gol, dificultati in pronuntarea unor cuvinte ?
0
30-10-2012, ora 10:58
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
Tensiunea banuiesc ca asa este constant.
0
30-10-2012, ora 12:20
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
Tensiunea este constanta de multi ani fara variatii, ma indoiesc ca are legatura cu memoria.

Da, imi aduc aminte aspecte din copilarie, desi faptul ca nu-mi amintesc nume de actori sau persoane publice, de ex (de fapt imi amintesc dar imi ia 5-10 min) nu inseamna memorie de lunga durata? Imi amintesc ce am facut ieri, cu cine am vb, dar memoria aceea de cateva secunde (ma gandesc la ceva si uit imediat, ca si cand nu as putea sa "retin" gandul in capul meu, pe urma peste 10 secunde imi aduc aminte la ce ma gandeam sau ce vroiam sa fac) este afectat. De ex ma duc sa iau ceva din frigider si cand ajung in fata am pentru o secunda o "pierdere de memorie", ca apoi sa revina ca intr-un flash si sa imi amintesc ce am venit sa iau de acolo.

Nu am vertij, impresia de cadere in gol si nici dificultati in a pronunta cuvinte. Cred ca se poate numi afazie amnestica, faptul ca in mijlocul unei fraze nu stiu cum sa denumesc un cuvant nu? Se intampla poate la 1-2 cuvinte intr-o zi si culmea e ca in 5-10 secunde imi amintesc imediat denumirea cuvantului. Sper ca am fost coerenta in explicatii. Si da uneori imi vin cuvinte apropiate semantic sau morfologic sa le pronunt si am o ursoare ezitare in fraza pana sa ma corectez.

Nu stiu daca durerea de cap are sau nu legatura cu pierderile de memorie, intrucat raspunde la antibiotice si este identica cu cea de anul trecut si din primavara. Reamintesc ca rezultatul RMN-ul din septembrie 2011 a relevat "sinuzita maxilara cronica dreapta" si cam atat. Va multumesc.
0
30-10-2012, ora 12:40
deeaella
Nu este medic/terapeut
deeaella
Si eu am aceeasi problema cu pierderile de memorie de scurta durata si am doar 23 de ani, insa asta se intampla de ceva ani buni. Ma intereseaza foarte mult subiectul acesta si as vrea sa stiu daca se poate rezolva cumva. Eu uit atat de repede incat de exeplu daca ma uit la un desen si vreau sa-l reproduc (ceea ce stiu sa fac bine) trebuie neaparat sa stau cu desenul in mana si sa-l privesc mereu pt ca altfel tot uit cum era colo, colo.
0
30-10-2012, ora 17:53
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
se prea poate ca nivelul dopaminei sa fie scazut. incercati sa faceti analize pentru depistarea nivelului dopaminei. cum prezentati problema cam asa se pare. dopamina este un neurotransmiţător la nivelul sistemului nervos. În sânge, dopamina se găseşte într-o concentraţie mai mică de 30 pg/ml, iar în urină 15 - 20 µg/24h.
0
30-10-2012, ora 18:04
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
daca nivelul dopaminei este ok, atunci poti face un control ORL pentru controlul OTOLITELOR
0
27-11-2012, ora 13:38
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
Multumesc de raspunsuri. Nu am nimic la cap, am repetat RMN-ul saptamana trecuta, mi-a iesit doar o veche sinuzita, in rest IRM de aspect normal. Nu am probleme nici de tensiune, in schimb se pare ca sufar de anxietate extrema. Problemele cu memoria au inceput deja sa se amelioreze, intrucat am inceput sa iau vitamine si sa-mi schimb putin stilul de viata extrem de sedentar. Va doresc multa sanatate!
0
28-11-2012, ora 09:33
claudiax29
Nu este medic/terapeut
claudiax29
Miscarea este foarte importanta. Locuiesc in Bucuresti de vreo 10 ani, si este f poluat. Am avut probleme de nu ma puteam da jos din pat efectiv, insa daca spuneam corpului vreau sa fac 10 flotari in reprize de cate 2 le faceam. Catalogata problema mea ca fiind lene. Dormeam mult, si din ce dormeam vroiam sa dorm mai mult. Dureri in epigastrul stang- mi-a zis ca am gastrita si am inceput tratament ptr asta. Durerile nu erau constante, doar reveneau periodic. Tulburari de memorie, lapsus in floare, numai stiam cum se numesc multe dintre cuvinte.
Sincer am fost fumatoare 14 ani. In ultimii doi ani sudam tigarile una de la alta. Noroc ca am 2 cateluse, care ma scoteau la plimbare, ca numai ieseam afara din casa. Incepusem sa numai am aer- am scolioza si se pare ca modificarea pozitiei coloanei apasa pe nervi.Incepusem sa mananc o data pe zi. Incepuse sa ma doara si rinichii, ficatul. La analize-rezultate bune.
Remediu: Milgamma N- sunt gama de B-uri care reface nervii-datorita faptului la cate substante nocive am ingurgitat de la tigari. M-am lasat de fumat, incerc sa mananc cat de cat sanatos, lapte, fructe, verzituri, carne pui si in numite cantitati. Se pare ca imi dadusem si pancreasul peste cap, deoarece mancam lapte rece din frigider. Deci beti si mancati nu din frigider. Se pare ca mancarea dobandeste anumite proprietati cand este incalzita.Altfel dauneaza. Si incercati sa va reluati activitatea, sa va plimbati, sa va oxigenati creierul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amintirile false
  • De ce uităm?
  • Durerea de cap
  • Fotografiile ne pot afecta memoria
  • Grupa de sânge ar putea influența pierderea memoriei
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Curiozitatea influențează creierul să învețe și să memoreze mai bine
  • Optogenetica arată că memoria poate fi manipulată prin impulsuri luminoase (studiu pe șoareci de laborator)
  • Amintirile despre durerile nașterii sunt influențate de intensitatea lor (nu de durata) și de epidurală
  •