Pierderi de memorie

22-07-2014
anviorica
Nu este medic/terapeut
anviorica
Buna ziua! Am o problema care am impresia ca se acutizeaza pe zi ce trece. Am 36 de ani, talasemie minora, vertebre deplasate lombar si cervical pt care fac fizioterapie de doua ori pe an, fara ameliorari semnificative. Fara alte probleme de sanatate. De la un timp am observat tulburari de memorie care ma deranjeaza(repet aceeasi intrebare la interval de cateva secunde, uit ceva pe foc, uit destul din ceea ce citesc), am un fel de ameteala care am crezut ca vine de la coloana vertebrala care nu mai e ok, o stare de oboseala care nu dispare decat cu vitamine. Am luat regulat vitamine si ulei de peste, mananc sanatos, nu fumez, beau cafea, fac exercitii pt. spate aproape zilnic dar nu inteleg de unde pierderile de memorie. Mentionez faptul ca bunica mea a suferit de Alzheimer. E posibil sa apara la varsta mea astfel de boli mintale? Mi-am adaptat dieta pt. protejarea memoriei, dar parca degeaba. Am facut si RMN la cap si analize pt. tiroida dar mi-au iesit bine.Nu lucrez acum dar as sa ma angajez si nu stiu daca o sa fac fata. De asemenea, as vrea sa imi iau si permisul de conducere dar ma tem tocmai din cauza pierderilor de memorie. Ce ar mai trebui sa investighez si la ce fel de medic sa merg? Va multumesc anticipat pt. raspuns!
1 comentarii
0
30-07-2014, ora 20:40
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna-ziua! Nu cred ca e vorba de Alzheimer la aceasta varsta, boala asta debuteaza tipic la personae peste 50 - 60 de ani. Cel mai bine mergeti la un psihiatru, este posibil sa fie vorba de neurastenie sau chiar usoara depresie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: