Pierderi de memorie, lapsus

23-06-2015
gabriela_pl
Nu este medic/terapeut
gabriela_pl
Buna ziua, am 50 de ani, si de ceva timp s-au acutizat unele simptome care ma ingrijoreaza. Lucrez intr-un mediu forte solicitant, pe program informatic, este solicitata f. mult atentia, este nevoie de concentrare permanenta, obositor uneori si 9-10 ore pe zi. Dar sa incep de undeva, anul trecut a fost un an greu pentru mine si familia mea, a murit socrul meu in ianuarie, mama mea in septembrie iar unul din copii a plecat definitiv in SUA. A fost un an devastator in plus si la serviciu in octombrie 2013 ianuarie 2014 am avut o perioada foarte grea. Incepand chiar din aceasta perioada am avut probleme cu unele usoare ameteli, de asemenea tiuituri in urechi, sesizate mai ales noaptea.Am luat in aceasta perioada stresclin complex prescris de medicul de familie. Din noiembrie 2014 fac tratament pentru depresie cu seroxat de la medicul psihiatru. Mentionez ca am mai facut o data tratament cu seroxat in 2008 sau 2009 nu-mi aduc aminte exact. Dupa moartea mamei am facut zona zoster in zona capului pe langa ureche. Am luat tratament cu neuromultivit etc. Din 2014 s-au intensificat sunetele in urechi, ametelile inexplicabile doar la schimbarea pozitiei capului, am mers la ORL si m-a trimis la CT, dar nu l-am facut. La inceputul lunii iunie am fost operata de tiroida, deoarece mi s-au descoperit niste noduli iar biopsia nu a iesit buna, inca nu am rezultatul anatomo patologic. Dupa operatie am primit tratament cu Thiossen 2 cps /zi doua saptamani. Acum, cu toate ca sunt in concediu, nu mai am stres, observ ca s-a acutizat problema cu lapsususurile, imi este greum uneori sa ma exprim, nu-mi gasesc cuvintele, tiuiturile in urechi au devenit deranjante chiar si pe timpul zilei cu toate ca am renuntat la cafeam iar fumatoare nu am fost. Am in schimp o pronuntata pofta de dulce, de care nu reusesc sa scap. De asemenea am si o incontineta urinara usoara de efort. Va rog daca ma puteti indruma cu niste raspunsuri deoarece imi fac probleme pentru ca mama mea a murit de dementa mixta (avea si ea tiuituri in urechi, uita f des etc) iar tata a fost diabetic si a murit tot de dementa. (au fost divortati si nu s-au mai recasatorit traind singuri). Va multumesc!
1 comentarii
0
05-07-2015, ora 13:44
lachriss
lachriss
Buna ziua. In cazul dv ar fi necesar sa faceti si un consult neurologic. De asemenea, ar fi utila o radiografie de coloana vertebrala cervicala. Ca si tratament as recomanda Betaserc 24 mg - 1 cpr x 2 ori/zi si Pramistar - 1 cpr x 2 ori/zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: