Pierderea echilibrului pe strada ameteala poate fi de la Alzheimer?

20-09-2014
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
Buna ziua
Mama matusii mele are Alzheimer si acum o luna a cazut pe strada, au adus-o cu salvarea acasa. La fel, mama unei prietene are Alzheimer si a ametit si a cazut pe strada, si-a rupt o mana.

Aceasta ameteala poate fi de la Alzheimer?
Multumesc mult pentru orice raspuns,
Elena
2 comentarii
0
21-09-2014, ora 01:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu nu sunt doctor dar am vazut multi bolnavi de aceasta maladie a batranilor si din cate cunosc neuronii mor si de aici si problemele de memorie vorbit, amintiri personalitate si pot fi si de mers.La aceste persoane creierul nu mai functioneaza normal de exemplu pe unii batrani (este boala batranetii dar mai sunt si tineri care o au)plecau in camasa de noapte afara, altii erau in fata blocului si nu stiau cine sunt si unde stau, altii nusi recunosteau copii, altii mergeau kilometrii intregi si ziceau ca deabia au iesit din casa, altii nusi recunosteau geanta, si multi dintre ei aveau urme de cadere la fata palme genunchi, si ziceau ca nu stiu nusi amintesc daca au cazut.
0
10-10-2014, ora 19:30
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Poate sa fie o afectare grava a coloanei cervicale cu oxigenare scăzută a creierului. Acest lucru duce la ameţeli şi căderi. Este forma grava de ICVB
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •