Pierdere in greutate si stari de ameteala | Forumul Medical ROmedic

Pierdere in greutate si stari de ameteala

01-12-2012
violeta0027
Nu este medic/terapeut
violeta0027
Buna, sunt Violeta in varsta de 39 de ani si de la sfarsitul lui octombrie am inceput sa slabesc nejustificat si spun nejustificat pentru ca nu am schimbat nimic din programul de masa sau alimentatie. Pofta de mancare a scazut putin dar nu am neglijat mesele. Pierderea in greutate nu ma deranjeaza deloc pentru ca cateva kilograme oricum le simteam in plus, dar starile de ameteala si slabiciune in maini si picioare ma ingrijoreaza. Aceste stari apar de multe ori instantaneu si ma tin mult timp sau de doua ori m-am trezit dis de dimineata cu ele. Ameteala e prima care apare, dupa care se lasa o oboseala sau nici nu stiu cum sa-i spun in maini si picioare si-mi da senzatia ca nu mai pot face nimic.In aceasta perioada de o luna si jumatate am slabit 4 kg. Ma gandesc ca nu sunt multe kilograme, dar tinand cont ca am tot vrut sa slabesc si nu reuseam nici macar 2 kg, raman totusi surprinsa de aceasta pierdere. Mentionez ca nu am urmat nici o cura de slabire si nici nu am urmat niciodata pentru ca sunt relativ multumita de felul cum arat. Am 1, 60 si am avut 68, 5kg, iar acum am 64, 5. Starile de care am povestit apar tot mai des si nu stiu de unde sa incep cu investigatile. Multumesc pentru orice sfat si opinie.
4 comentarii
0
01-12-2012, ora 23:53
drgligav
Nu este medic/terapeut
drgligav
faceti un consult neurologic mai intai
0
02-12-2012, ora 06:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
din experienta proprie scriu:
- idem si la fel am patit in ian 2011..
- mi-am facut toate analizele..si erau ok
- un medic mi-a indicat analiza din scaun (fecale)si?..
rezultatul a fost: paraziti intestinali (am facut tratament in doza unica repetata la 14 zile cu Decaris)
si
mi-au depistat SI Helycobacter...aici tratamentul a fost de 10 zile cu vreo 3-4 antibiotice
si Nistatin pt a evita alte probleme ginecologice.
p.s.
NU m-am gandit in veci ca aceste probleme..POT CREEA ASA MARI NEPLACERI.
si
mai ales ca dr o dadeau "cotita".nimeni NU stia CE am...
sanatate.


poate inveti din asta..
si
mai scrii.
0
03-12-2012, ora 15:52
TheDuchess
Nu este medic/terapeut
TheDuchess
Aceeasi problema o am si eu. Nu am fost niciodata foarte implinita, insa depaseam de 55 kg, probabil. Acum, in doar cateva luni, am ajuns la 47-48 kg cu aproximatie.
De mentionat este faptul ca am momente cand mananc foarte mult, in repetate randuri si consistent, si momente cand nu ma ating de mancare, ma hranesc o singura data pe zi.
Analizele mi.au iesit bune, cu exceptia unei anemii pentru care iau Fier, cand imi aduc aminte. Mi.a fost impus sa mananc alimente ce contin fier si mama ma obliga aproape sa mananc ficat, aliment ce mie nu.mi priieste.

Va multumesc ! Salutari !
0
28-05-2018, ora 21:37
lexus99
Nu este medic/terapeut
lexus99
Buna
Am o problema
Am scazut in greutate cu3kg, ma doare capul uneori, ma doare stomacul, si de azi bataile inimii paremise is prea puternice
Am citit in Internet ca daca scazi in greutate, e vorba de cancer
Dar nu cred
Ce pot sa am?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.