Pielea scalpului-AJUTOR!

28-07-2009
Tudor182
Nu este medic/terapeut
Tudor182
Am si eu o problema care ma ingrijoreaza din ce in ce mai tare. In ultimele patru luni parul mi-a cazut ingrozitor de tare, la inceput nu am dat importanta acestui fapt crezand ca e ceva generat de stres si oboseala insa mai apoi cand am vazut ca aceasta cadere nu trece de la sine. In plus mi-au aparut si cateva simptome noi si foarte insuportabile: PRURIT ingrozitor si exfolierea pielii scalpului in fasii subtiri si albe. Parul meu parca si-a schimbat si orientarea de dinainte si culoarea obisnuita, in plus continua sa imi cada masiv si s-a rarit groaznic. Am consultat un medic dermatolog care la inceput mi-a spus ca pierderea mea de par este genetica, si mi-a recomandat doua sampoane (cu aminexil si cu cafeina) cand am revenit deoarece simteam ca piela scalpului meu este "bolnava" iar mancarimea era din ce in ce mai puternica, mi-a gasit in cap mici cosuri si "foliculita" pentru care mi-a prescris antibiotice orale si locale si zinc pastile efervescente. Problema sta in felul urmator, parul imi cade ingrozitor de usor in continuare rarindu-se vizibil (se scoate pur si simplu la o simpla prindere intre degete), pruritul continua, iar eu ma complexez din ce in ce mai tare pe zi ce trece deoarece nu gasesc o solutie. As avea rugamintea fierbinte sa imi raspundeti la intrebarea daca este tratamentul pe care il urmez cel corect si daca nu ce ar trebui sa fac, ce medicamentatie sa urmez. Sunt disperat va rog sa ma ajutati. Am doar 21 de ani si nu vreau sa "chelesc" de pe acum!!!
2 comentarii
0
30-07-2009, ora 07:46
gege
Nu este medic/terapeut
gege
poi eu zic sa mergi la alt medic dermatolog sa ai si o a 2 a parere si vezi ce zice

ca si tratament complementar iti recomand sa te speli cu SAPUN MOALE (9 RON)DE LA HOFIGAL SI APOI SA FACI UN TRATAMENT CU CHEL STOP (9RON) TOT DE LA HOFIGAL.
si ar fi bine daca ai putea sa iei si capsule de COENZIMA Q10 CU ULEI DE CATINA(hofigal)-38 RON

eu fac tratamentul acesta de cateva luni si sunt foarte multumita-trebuie sa il faci cel putin 2 luni ca sa vezi rezultatele si sa continui cu ele, mai ales ca nu sunt scumpe


pot sa iti spun ca am folosit inainte cosmetice si sampoane scumpe dar nici unul nu a fost asa bun ca cele care le folosesc acum si nu o sa renunt la ele.
eu folosesc si cremele de la HOFIGAL(nu ii fac reclama ca nu are nevoie) si sunt super multumita.am 37 de ani dar nimeni nu imi da mai mult de 30 si nici nu am riduri.


sper iti fie de folos.
bafta.
-
0
30-07-2009, ora 22:05
flo2009
Nu este medic/terapeut
flo2009
eu mi-am dat pe pielea scalpului cu ulei de masline extravirgin, mi-am pus o casca de dus in cap si am stat cu uleiul in cap cam 45 min., apoi m-am spalat cu sampon normal. Dupa 3 zile am repetat si acum am scapat de insuportabilele coji!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.