Piele uscata, delimitata zonal de o portiune rosie, mancarimi, zona inghinala

27-02-2008
anonim_tm
Nu este medic/terapeut
anonim_tm
Buna! Ma confrunt si eu de ceva timp cu (cred eu) un fel de ciuperca. A aparut in zona inghinala si functie de cat sunt de iritat rosul respectiv apare mai mult sau mai putin pregnant. Daca ma scarpin pielea se exfoliaza si atunci cand transpir in zona apare un miros extrem de ciudat. Am fost la medic si mi-a dat: Travocort (crema) si Exoderil (solutie) dar situatia nu pare sa se amelioreze. Exista altfel de medicament antimicotic mai bun sau ce e de facut? Astept un raspuns cat mai prompt! Multumesc!
5 comentarii
0
25-03-2008, ora 00:00
Sorin123
Nu este medic/terapeut
Sorin123
Aceiasi Problema o am si eu...
0
25-03-2008, ora 00:00
anonim_tm
Nu este medic/terapeut
anonim_tm
vezi ca eu am scapat de ea destul de simplu. povestea e din seria "aveam prin casa un medicament..." dar ideea e ca.. AM SCAPAT!:D Se numeste Advantan si e un fel de crema cu care trebuie sa te dai intr-o pelicula subtire, dupa ce ai facut un dush.. de maxim 2 x / zi exact in zona aia. din nou: NU STIU DACA AM FACUT BINE SAU NU DAR A TRECUT! SPOR!
0
28-03-2008, ora 00:00
Sorin123
Nu este medic/terapeut
Sorin123
Am fost la medic...

Mi-a spus ca e o ciuperca...facuta din cauza zonei expuse la frecare si traspiratie...Mi-a dat o crema si niste pastile pe baza de iod.
0
30-03-2008, ora 00:00
anonim_tm
Nu este medic/terapeut
anonim_tm
Aham.. nice.. poti sa-mi spui si mie despre ce crema si ce pastile e vorba?
0
29-10-2011, ora 01:47
uzzoboy
Nu este medic/terapeut
uzzoboy
salut...fratilor eu am o problema grava tare cred eu...in urma cu 4 ani am facut o ciuperca la zona inghinala...sa extins atat de mult...inca a ajuns si in zona anusului ba chiar in anus cred...pt ca am mancarimi si acolo insuportabile...vreau sa fac ceva ca sa nu ajung sa am ceva mai grav...unguente ceva.nush
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Remedii pentru pielea uscată
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •