Piele ingrosata pe maini intre degetul mare si aratator

02-02-2011
dod
Nu este medic/terapeut
dod
In urma cu cativa ani a inceput prima data la mana stanga intre degetul mare si aratator sa mi se crape pielea dupa care s-a ingrosat si a capatat un aspect scortos, apoi mi-a aparut la incheieturile degetelor iar acum imi apare si la mana dreapta si pare ca se extinde pe suprafata mainii. Am incercat diferite tratamente dar fara niciun ajutor. Trebuie sa folosesc mereu o crema hidratanta pt ca acele portiuni sunt mereu cele mai predispuse sa se usuce si sa se crape.
Mentionez ca in timpul in care mi-a aparut, urmam un tratament pt inima (Concor) si am gasit la reactii adverse si reactii cutanate. Am intrerupt cu cativa ani in urma tratamentul dar boala mea de piele nu a disparut. O perioada de timp nu m-am mai atins nici de detergent pentru spalat dar nici asa nu am rezolvat nimic.
Va rog mult daca aveti vreun sfat pentru mine, mi-ar fi de mare ajutor! Multumesc.
1 comentarii
0
02-02-2011, ora 22:45
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Cred ca este vorba despre o scleroza (sclerodermie)localizata.Pina ajungeti la medicul dermatolog, Va recomand trat. cu 1 caps./zi de PIASCLEDINE(ulei saponificat de avocado).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.