Piele crapata (chiar sangeranda la aratator) la incheieturile degetelor.

21-12-2007
webweaver
Nu este medic/terapeut
webweaver
De mai mult de 1 luna pielea de la incheieturile degetelor a incheput sa se usuce si la degetul aratator de la mana dreapta chiar s-a deformat si are aspect de piele de reptila. De cateva zile e foarte frig si pielea in zona respectiva a inceput sa se crape si chiar sa sangereze (doar la degetul aratator). La celelalte degete pielea e mai uscata decat in mod normal si pare un pic mai ingrosata.

La incheieturile palmei (degete cu palma) pielea e uscata, si pare a inchepe sa se crape superficial iar daca ating pielea in zona asta, simt stari usoare de mancarime.

Care poate fi cauza? Am citit pe undeva ca ar putea fi Lipsa de Vitamina A. Dar nu am simptomele legate de scaderea acuitatii vizuale in intuneric / semi intuneric...
3 comentarii
0
07-07-2011, ora 13:59
Floww
Nu este medic/terapeut
Floww
Observ ca nu a raspuns nimeni :(... si eu am aceeasi problema... au trecut ceva ani de la post, dar daca ai gasit vre'un remediu, poate candva il vei posta :|... mersi anticipat
0
26-07-2011, ora 23:42
kostin
Nu este medic/terapeut
kostin
este mai mult decat o coincidenta.toate simptomele sunt asemanatoare, inclusiv zona este asemanatoare.(degetul aratator de la mana dreapta este cel afectat) va rog sa postati informatii noi inclusiv sugestii din partea Doamnelor/Domnilor Doctori.Mi s=a recomandat sa folosesc un unguent (xerial 30).Eu cred ca este vorba de o afectiune interna.Se poate sa fie de la ficat (valorile analizelor de ficat au iesit peste limita.Astept cu nerabdare noi postari
0
17-03-2013, ora 10:32
Nadia.
Nu este medic/terapeut
Nadia.
Buna ziua. Am si eu o problema asemanatoare. Pielea degetului de la mana dreapta este foarte afectata. Se usuca intr-atat incat apar crapaturi si sangereaza. De jumatate de an ma deranjeaza acest deget. Am incercat tot felul de unguente si tratamente, care temporar si-au facut efectul, ameliorand periodic situatia degetului meu. Insa indata ce folosesc un sapun simplu sau detergent - pielea degetului se deterioreaza pana la rana si sange. Poate este de vina detergentele sau alte solutii de spalat, dar de ce doar un deget este afectat si nu toata mana?
Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: