Piciorul umflat dupa vaccinul Pentaxim, la 1 an!

23-10-2010
anutamoga
Nu este medic/terapeut
anutamoga
Buna ziua!
Baietelul meu de 1 an si 2 luni, a primit vaccinul ( Pentaxim) in picior si la doua zile i s-a umflat piciorusul de la genunchi in sus, adica se vede diferenta fata de celalalt. Ce sa fac?????? I-am pus comprese cu apa rece pe locul unde i s-a facut vaccinul, imediat dupa intepatura.Dar de ce i s-a umflat piciorul?Nu stiu ce sa fac? Sa merg la doctor cu el?
Astept raspuns!
Va multumesc!
5 comentarii
0
24-10-2010, ora 10:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
La celelalte vaccinuri au fost probleme ? Pune doua pungute mici cu apa la congelator, ca sa ai la schimb, si dupa ce s-au facut gheata pune cateva zile, leaga acea punga peste pantalonas, la locul respectiv.va ceda acea reactie locala.se mai intampla uneori, nu te speria, nu e ceva grav.
0
24-10-2010, ora 18:05
anutamoga
Nu este medic/terapeut
anutamoga
La celelalte vaccinuri n-au fost probleme.. O sa pun pungulite cu gheata peste pantalonasi. Oricum i-am pus comprese cu apa rece, dar gheata nu.
Va multumesc!
0
29-10-2010, ora 09:39
anutamoga
Nu este medic/terapeut
anutamoga
PICIORUL BAIETELULUI I S-A DESUMFLAT, DAR NU VREA SA MAI MEARGA SINGUR, NUMAI TINUT DE MANA SI SCHIOPATEAZA???????????IL MAI DOARE PICIORUL DE 8 ZILE CA NU VREA SA MEARGA??? CE-I DE FACUT????????? MA INGRIJOREAZA!!!!!!!!!!!
VA MULTUMESC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
02-11-2010, ora 12:39
eneisabela
Nu este medic/terapeut
eneisabela
Nu vreau sa te speri dar mie doctora mi-a spus sa nu las niciodata, nici un medic, sa i faca vaccin sau injectie in picior pentru ca este cel mai periculos deoarece i poate atince un nerv si nu este deloc bine.Sfatul meu e ca daca nu i trece si tot schiopateaza fugi cu el la doctor (altul decat cel care i-a facut vaccinul) si vezi ce s-a intamplat. Bafta
0
17-01-2013, ora 23:06
Paolina
Nu este medic/terapeut
Paolina
buna seara.am o fetita de un an si 5 luni si acum 2 zile i-am facut vaccinul de an am vazut ca a inceput sa i se umfle piciorul doctora mi-a spus ca e normal dar sunt un pic speriata, fata nu are febra sau dureri.i-am pus comprese cu apa rece si rivanol.este normal?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •