Piciorul stang umflat nedureros

27-07-2012
Flueraru Leonard
Nu este medic/terapeut
Flueraru Leonard
Pe la inceputul anului trecut a inceput sa mi se umfle piciorul stang. Mai intai laba piciorului cu glezna iar mai apoi umflatura a urcat pe gamba pana sub genunchi. La apasarea cu degetul ramanea o adancitura care revenea foarte greu la forma initiala iar la un moment dat pielea piciorului s-a spart in cateva locuri si a inceput sa curga un lichid... Am facut o groaza de radiografii si s-a dovedit ca d.p.d.v. ortopedic piciorul este sanatos. De asemeni am facut de doua ori Dopler venos si de asemeni din fericire totul a fost in regula. Toate analizele sangelui sunt bune si pot spune ca am o stare generala buna. Singura concluzie medicala a fost ca trebuie sa mai slabesc (135kg / 185cm) iar acum sunt la regim si am slabit deja 7kg in 7 saptamani. Am urmat un tratament cu Detralex timp de o luna de zile si doar o usoara ameliorare a fost constatata. Dimineata piciorul este aproape normal iar spre seara este destul de umflat dar umflatura nu se mai extinde pe gamba foarte rau ca inainte. Daca se poate sa primesc un sfat sau o directie in care sa merg cu investigatiile pentru ca pana acum nu am un diagnostic clar cu numele bolii si un tratament adecvat. Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
27-07-2012, ora 22:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Edemul descris de catre D-voastra poate fi de natura renala, dar mai ales de natura cardiovasculara, as spune explicabil in conditiile celor 50 kg in plus. Inima "munceste" cu 300% mai mult decat in cazul unei greutati normale, iar sangele "stagneaza" in periferie, ceea ce provoaca edemul membrului pelvin.
Trebuie sa consultati un cardiolog, dar mai ales un nutritionsit si un psiholog, in vederea reducerii ponderale necesare (50 kg).
Aveti un risc enorm pentru accident vascular, pentru infarct miocardic, pentru alte afectiuni vasculare, pentru diabet zaharat, risc datorat, evident, celor 50 kg in plus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.