Picior umflat

20-05-2011
mihaelasimion
Nu este medic/terapeut
mihaelasimion
Buna ziua,

As dori sa va intreb ceva legat de o problema la piciorul stang.Medicul fizioterapeut care m-a consultat a zis ca este tendinita.Am luat tratament adica alflamil si am facut proceduri cu curent electric.Piciorul era umflat dar nu ma mai durea deoarece folosisem antiinflamator.Dupa procedurile electrice piciorul nu a mai fost asa umflat ca inainte.Precizez ca umflatura era in zona gleznei si laba piciorului spre exterior.Am ramas si cu o usoara deformatie a labei piciorului adica o umflatura (ca o pernita ) tot pe exteriorul labei in partea stanga. Acum piciorul se umfla foarte tare si aceasta umflatura iasa foarte mult in exteriorul pantofului.Nu ma doare piciorul, nu- l simt rece, nu imi amorteste doar se umfla foarte tare.Uneori chiar si dimineata este umflat. Ce pot face ? Cui ma pot adresa pentru acesta problema ?
2 comentarii
1
20-05-2011, ora 13:25
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sanatate si
O zi buna.
1
20-05-2011, ora 13:44
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Cataplasme cu soda de rufe calcinata, sau sare grunjoasa. Zdrobiti cristalele de soda calcinata la dimensiunile sarii grunjoase, sau folositi chiar sare grunjoasa si puneti un strat de 10x5x2 cm.pe centrul unui prosop de bucatarie din bumbac. Impaturiti marginile prosopului peste stratul de soda sau de sare grunjoasa, astfel incat sa ramana doar un strat de tesatura intre soda si piele. Bandajati apoi articulatia-recte glezna inflamata, acoperiti cu un prosop si pastrati bandajul peste noapte, sau minimul 3-4 ore. Folositi acest bandaj o data la 2 zile.Daca pielea este sensibila pot aparea basici, asa ca aplicati mai intai vaselina pe piele inainte de aplicarea bandajului cu soda.La umflaturi proaspete se poate face bandajarea cu tarate de grau fierte si racite la temperatura camerei. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.