Picioare umflate, dereglare a ciclului

21-08-2007
Ioana1483
Nu este medic/terapeut
Ioana1483
In luna mai mi s-au umflat picioarele pentru prima data (gleznele si laba piciorului) si m-au durut groaznic. Drept urmare, am facut niste analize la sange:ASLO, hemoglobina si altele.De asemenea, am facut si un examen de exudat faringian.Examen de urina-nu.Toare analizele ai iesit bune.Ulterior mi s-au desumflat si picoarele.Nu am mai facut nimic.Dar la inceputul acestei luni, iar mi s-au umflat (dureri mari). Am fost din nou la medic (la altul-un internist) care mi-a spsu ca ar fi vorba de o dereglare hormonala si m-a trimis la endocrinolog. Am fost si la endocronolog.Acesta din urma m-a trimis sa-mi fac analize ce Calciu, Magneziu si TSH. Toate analizele au iesit bune. Mentionez si faptul ca din mai mi-sa dereglat ciclul (de la 3-4 zile, acum dureaza 6-7 zile) si foarte abundent. Mi se umfla si mainile, fata, ochii, am cearcane. Internsitul mi-a zis ca nu e vorba de o afectiune renala, ci de o dereglare hormonala, asa cum am mai spus.Endocrinologul mi-a dat tratament cu:Calciu lactic, Magneziu si Vitamina D, in ciuda faptului ca analizele au iesit K.Nu mi-a dat anticonceptionale, nimic. Picioarele s-au desumflat. Dar tare imi e teama ca nu cumva peste vreo luna, doua sa mi se umfle iar si sa nu mai pot umbla de durere.Ce ma sfatuiti?Trebuie sa va mai spun ca intr-o seara am fost foarte suparata si a doua zi mia- venit ciclu.A durat doar in acea zi, dupa care mi-a venit la o saptamana, cu cateva zile inainte de ziua in care trebuia sa-mi vina de fapt. Astept raspuns! Multumesc!
7 comentarii
0
22-08-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar fi preferabil un tratament homeopatic în cazul dv.
0
03-09-2007, ora 00:00
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Itzi recomand sa itzi faci mai multe analize de sange...in special uree si creatinina...sa nu cumva aceste simtome sa fie de la rinichi...eu am probleme cu rinichii, iar cele mai frecvente probleme aparute au fost dereglarile de ciclu si umflaturile la picioare(care de fapt erau edeme adica acumulari de lichid in tzesut).Sper sa imi urmezi sfatul si itzi doresc sa iasa totul bine!
0
05-05-2008, ora 00:00
sheyla
Nu este medic/terapeut
sheyla
Si eu am aceeasi problema..cu exceptia lipsei menstruatiei de aproximativ 7 luni.Mi- s-a dat tratament cu UTROGESTAN(ptr menstruatie)si TERTENSIV(ptr umflaturi)dar fara rezultate.Am facut tot felul de analize...toate bune!
In continuare am mainile, fata, picioarele.tot corpul foarte umflat.Sunt ingrijorata si de lipsa menstruatiei...nu mai stiu unde sa ma adresez
0
05-05-2008, ora 00:00
Ioana1483
Nu este medic/terapeut
Ioana1483
Am fost diagnosticata, in cele din urma, cu Hipotiroidie si SOPC. Iar aceasta explica tot ce am scris in articolul din 21.08.2008. Urmez tratament cu Euthyrox si Yasmin. Mi-e mai bine...Daca nu ai consultat un medic endocrinolog, cred ca ar fi bine s-o faci! Sanatate multa!
0
07-05-2008, ora 00:00
sheyla
Nu este medic/terapeut
sheyla
i-ti multumesc mult.
0
18-02-2009, ora 08:53
andreihd
Nu este medic/terapeut
andreihd
SI mie mi sau umflat picioarele, sunt retineri de apa, eu am facut multei nvestigatii la clinica de nefrologie din cluj si am fost diagnosticat cu sindron nefrotic...
0
06-10-2010, ora 13:41
corina2010
Nu este medic/terapeut
corina2010
Buna ziua, de vreo 9 ani incoace mi-au aparut varice de la genunchi in jos..nu sunt mostenire, dar pur si simplu au aparut (mama are probleme cu vasele limfatice nu si cu cele sanguine)...problema e ca de vreo 2-3ani mi se umfla foarte tare piciorul drept..mai ales vara, de la glezna in jos. Mi-am facut un doppler..nu mia aratat nimic grav decat varicele pe care toata lumea zice k e prea repede sa le operez...probleme cu rinichii nu am, cu glanda nici atat..iar piciorul meu se umfla in continuare...Pentru varice folosesc frecvent lioton, ciorapi compresivi, plus alte tratamente de la Forever pe baza de aloe vera..ma simt mai bine in urma lor dar..piciorul meu se umfla la fel:(
Va rog frumos, ajutati-ma si pe mine cu un sfat:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •