Picioare in x, deformare la baza lor

05-06-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Am picioarele in x(nu mult, dar se observa). Aveti idee daca asa or sa ramana, sau se vor remedia?:( (la analizele de sange a iesit mai mult calciu decat normalul)


Iar la baza lor, unde se unesc cu bazinul, s-au departat (putin) in parti.intr-un fel mi s-au "cracanat" scuzati-mi expresia.Totusi sunt baiat si nu cred ca e normal sa iasa asa in parti.:|..desi nu e chiar asa de mult.De la departarea asta au aparut umflaturi la (1) si (2) pe imagine.Oasele 3, 4, 5, 6 par oarecum indoite in afara, dar cred ca mi se pare asta pt ca sunt mai slab.Deasemenea la genunchi, spre interior este sunt umflati.(umflati in sensul ca osul este acolo..)
Link la imagine : http://img72.imageshack.us/img72/652/bpcd0fata.jpg (copy si paste in bara de adresa desi cred ca toata lumea stie)
Mentionez: 50kg, 1, 76m, baiat, 15 ani.
Sa imi fac griji, sau sunt schimbari normale, care ies in evidenta din cauza faptului ca sunt mai slab?



Va rog sa imi raspundeti cu parerile dumneavoastra.
Multumesc.
1 comentarii
0
05-06-2009, ora 17:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nici un ortoped din lume nu isi va putea exprima vreo parere doar dupa informatiile furnizate de D-voastra.
Problema este infinit mai complexa, iar examenul clinic trebui facut nu numai in statica, dar mai ales in dinamica (studiul mersului).
In 99, 99% din cazuri, in absenta unei probleme functionale, problema strict estetica este neglijabila.
Consultati un ortoped pediatru.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.