Picioare...

10-11-2015
andrrra_
Nu este medic/terapeut
andrrra_
Simt ca nu mai rezist, de ceva timp picioarele imi miros foarte urat. Ma spal in fiecare zi, imi spal incaltamintea dupa ce o port si dresurile la fel.La 2 zile am inceput sa imi tin picioarele in apa calda si bicarbonat. Cand am observat acest lucru mi-am cumparat si un spray. Mai mult port fuste, deci imi iau dresuri, posibil sa fie de la acelea? Pentru ca sunt sintetice?Le spal azi, le port maine, si mirosul e acelasi. Nu mai pot, ar putea sa fie o infectie?
3 comentarii
0
16-11-2015, ora 15:53
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Ar putea fi ciuperca piciorului. Examinati cu atentie talpile si intre degete - poate arata ca o descuamare, un aspect fainos sau zone albe eventual cu crapaturi. Uneori aspectul este destul de subtil. Poate sa dea mancarimi sau nu. Picioarele pot sa transpire excesiv.
0
20-11-2015, ora 14:28
andrrra_
Nu este medic/terapeut
andrrra_
Da, zone albe cu crapaturi. Iar picioarele mele transpira de la o vreme foarte mult
0
02-12-2015, ora 15:42
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Folositi timp de 4 saptamani o crema cu antimicotic (de exemplu clotrimazol) de doua ori pe zi pe ambele picioare pe toata talpa, intre degete si pe fata de sus a degetelor. La sfarsitul tratamentului spalati toate sosetele si dresurile la 60 de grade cu Vanish. Cumparati un spray antimicotic de la farmec cu care pulverizati in interiorul incaltamintei (cate 2 puffuri pentru fiecare pantof) 7 seri consecutiv pe luna timp de 3 luni.
Nu umblati desculta prin casa sau la bazin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.