Picaturi pentru cataracta???? | Forumul Medical ROmedic

Picaturi pentru cataracta????

01-02-2009
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Pentru cei care folosesc picaturi pentru cataracta, sau stiu cate ceva despre asta, care picaturi sunt mai bune in ameliorarea acestei boli? Inainte se gaseau picaturi Catalin, care am inteles ca erau foarte bune, bunica mea folosea si a murit la 90 de ani fara sa faca operatie, ci doar acest tratament cu Catalin.Am cautat dar se pare ca nu se mai gasesc la noi in tara.Daca stie cineva de unde pot procura aceste picaturi Catalin, sau daca exista alte picaturi care sa ajute, am inteles ca mai este si Quinax care actioneaza nu numai profilactic, impiedicand progresia cataractei, dar creeaza si posibilitatea absorbtiei opacitatilor deja formate.
4 comentarii
0
19-02-2009, ora 08:23
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Coliruri care se pot administra in diverse scheme, pentru a incetini progresia cataractei:Quinax, Rubjovit, Vitreoclar; in cazul unei cataracte in evolutie, la persoane varstnice care nu doresc sa se opereze, eu recomand administrarea unui astfel de colir 1 picatura dimineata si 1 picatura seara, a la longue; numai bine
0
23-02-2009, ora 00:43
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Va multumesc pentru raspuns, numai bine si dumneavoastra.
0
08-10-2010, ora 12:01
ady_larion
Nu este medic/terapeut
ady_larion
Chiar daca intrebarea a fost pusa acum mai bine de un an, poate ajuta pe cineva : am gasit Catalin in Grecia. Se da fara reteta in orice farmacie si costa 2, 30 euro bucata.
0
17-10-2010, ora 20:25
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: Vitreoclar este sub forma de tablete; colir, este Vitreolent; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cataracta poate fi prevenită?
  •