Piatra rinichi

08-09-2009
alessia80
Nu este medic/terapeut
alessia80
Buna ziua
Am si eu nevoie de un sfat. Mi-a fost descoperita o piatra la rinichi de 1, 2 cm. Ciudat este ca nu am nici un simptom, a fost o ecografie de rutina. Evident piatra este prea mare pt a fi eliminata, asa ca trebuie sa o sparga cu ultrasunete din exterior. As dori sa stiu in ce consta operatiunea, daca se face sau nu anestezie locala, daca doare, ce riscuri sunt. Deasemenea, as dori sa stiu daca se poate sa ai o piatra asa mare si sa nu ai simptome. Multumesc mult.
14 comentarii
0
08-09-2009, ora 13:58
ema76
Nu este medic/terapeut
ema76
si eu am urmat procedura asta chiar in mai multe etape. este foarte greu sa ti-o sparga de la inceput deci sigur te va mai chema peste cateva luni. Nu doare, dar depinde de sensibilitatea fiecaruia, la nevoie iti poate face un calmant. Nu este nici un risc. dupa nu m-a durut niciodata, dar oricum nu e prea placut. O sedinta dureaza 20-30 minute. Se poate sa ai piatra mare si sa nu ai simptome. Eu am avut prima data o criza, si la ecograf s-a descoperit, mai mult chiar aveam si hidronefroza gr. 2-3.
Curaj, asta e cea mai usoara metoda de eliminare a pietrei. celalate sunt dureroase si total neplacute.
0
08-09-2009, ora 14:06
alessia80
Nu este medic/terapeut
alessia80
Ema, multumesc pt raspuns. Deci se poate sa nu ai simptome...Ti-a facut anestezie locala ceva? Nu sunt riscuri de ranire a organelor?
0
08-09-2009, ora 18:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ultrasunetele distrug nu numai pietrele ci si tesuturile caci toate contin apa. Exista si tratament homeopat si fitoterapeutic pt. a le dizolva si este foarte eficient.
0
08-09-2009, ora 19:19
alessia80
Nu este medic/terapeut
alessia80
Scarface, ce tratament? In ce consta? Dr la care merg mi-a parut ca nu da doi bani pe medicamentele care dizolva pietrele, asa ca n-am mai insistat. Spune-mi te rog cum se numesc, nu iau de capul meu, dar sa stiu ce sa intreb cand mai merg. In cazul meu este vb despre oxalati de calciu. Multumesc anticipat!
0
08-09-2009, ora 20:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Litiaza renala poate fi tratata cu succes si de tratamente complementare, cum ar fi RENALOF!


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
08-09-2009, ora 22:38
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Alessia,
exista mai multe remedii, generale sau speciale.
Se dau in functie de compozitia pietrelor daca se cunoaste sau in functie de constitutia si alimentatia pacientului din care se poate deduce constitutia lor.
Daca sti sigura ca sunt din oxalat de calciu se foloseste atunci remediul homeopat Calcium oxalicum sau Acidum oxalicum. Adica cui pe cui scoate, asa functioneaza homeopatia in general.
In general se foloseste remediu homeopat Calculi renales care este facut din pietre de la rinichi scoase de la pacienti, diluat homeopat bineinteles.
In alte cazuri se foloseste Lithium carbonicum sau se foloseste o combinatie din aceastea.
Dilutia potrivita se alege in functie de pacient si de marimea pietrelor.
Avnatajul este ca aceste remedii scot si alte depuneri din rinichi, bila, arterii si alte organe si nu numai piatra cu pricina ca in cazul la ultrasunete sau operatie.

Am pus un post aici unde am descris si alte remedii naturiste foarte eficiente - praful de frasinel de ex. cu care am tratat cu succes multi oameni. In general dupa 4-6 saptamani dispar astfel de pietre.
0
08-09-2009, ora 22:40
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu poti sa primesti de la doctor un tratament pe care acesta nu il cunoaste, este normal sa dea doi bani pe ceva care nu cunoaste. Ori te duci la medic homeopat ori faci singura dupa cum iti zice cineva care se pricepe. Remediile se pot cumpara de la farmacie homeopata.
0
09-09-2009, ora 05:26
ema76
Nu este medic/terapeut
ema76
Eu nu am facut anestezie locala, am suportat bine procedura. Mai mult este teama dar dupa ce vezi cum e, trece. am stat internata la urologie in Iasi, si dupa cazurile pe care le-am vazut, asta e cea mai simpla procedura de eliminare a pietrei.
Curaj si incredere in medic.
0
09-09-2009, ora 08:43
alessia80
Nu este medic/terapeut
alessia80
Va multumesc mult tuturor pentru indrumari! Am sa merg si la un medic homeopat. Si am mai mult curaj si pentru procedura de spargere a pietrei.
Multumiri, numai bine! Si sanatate!
0
09-09-2009, ora 14:12
faka.oana
Nu este medic/terapeut
faka.oana
Buna ziua,
De vreo doi ani mi s-au descoperit pietre la ambii rinichi de 6 si 8 mm...partea proasta e ca am dureri in partea dreapta dar nu sunt constante ci numai cand sunt schimbari de vreme bruste(cel putin asa am sesizat eu)..Durerea e foarte intensa si daca nu iau un no-spa forte nu imi trece prea usor! As dorii sa stiu niste tratamente naturiste pentru atenuarea durerii si chiar eliminarea pietrelor.
Va multumesc anticipat!!
0
09-09-2009, ora 18:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@fakaoana:
Da-mi adresa de email si iti trimit o lista.
0
02-10-2009, ora 14:27
Adyna24
Nu este medic/terapeut
Adyna24
Buna scarface,
am ceeasi problema dar doar la unul dintre rinichi. tratamentul pe care l-am primit au fost doar ceaiuri care nu m-au ajutat. Ai putea sa-mi transmiti si mie un tratament naturist altul decat ceai de coada soricelului si codite de cirese. Eventual ceva pastile.
Multumesc
0
29-03-2014, ora 21:44
maria padure
Nu este medic/terapeut
maria padure
Buna seara !!!!! Am avut si eu o colica renala pacatoasa...si am rezolvat-o cu tratament homeopat. Am avut dureri foarte mari, am inceput tratamentul homeopat dupa amiaza, iar noaptea pe la ora 23 am eliminat piatra de marimea unui bob de piper; foarte colturoasa. Acum nu mai am dureri, dar iau in continuare tratamentul si ma simt bine. Cine doreste informatii ma pote contacta pe mail. Va doresc sanatate multa !!!! v.padurea
0
22-08-2017, ora 01:11
marlucia
Nu este medic/terapeut
marlucia
Scarface, te rog, iti dau mailul meu (marlucia.99@gmail.com) pentru a ma contacta in legatura cu remediu pt pietre la rinichi si altele.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergarea la maraton poate provoca insuficiența renală acută
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Calculi urinari - reguli de alimentație și hidratare
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •