Pete rosii pe spate si piept, cu bubite mici, prurit

20-03-2011
adrian01
Nu este medic/terapeut
adrian01
Mi-au aparut de 2 zile doua pete rosii, una pe piept si una pe spate, au cam 2-3 cm in diametru, in mijlocul lor apar niste bubite mici, albe, pline cu lichid transparent. In aceste locuri este si o puternica senzatie de mancarime.
As dori sa stiu despre ce este vorba, care sunt cauzele, daca sunt transmisibile, cum se pot evita si un posibil tratament.
Am mai fost diagnosticat in trecut (acum 4 ani) cu dermatita seboreica, mi s-a prescris un tratament, l-am urmat dar fara un efect notabil. De aproximativ 6 saptamani am reusit sa scap de mancarimea si inrosirea pielii scalpului si matreata aferenta folosind sampon de urzica din comert in care am dizolvat pastile de Nizoral.
Alte afectiuni ale pielii, cu exceptia acneei dar pentru care nu urmez un tratament, nu am avut.
Daca sunt necesare analize, as dori o recomandare.
Multumesc.
2 comentarii
0
21-03-2011, ora 16:05
adrian01
Nu este medic/terapeut
adrian01
Intre timp am fost diagnosticat de catre medicul de familie cu Zona Zoster, pentru care mi s-a administrat Aciclovir, atat unguent cat si comprimate.
0
23-08-2011, ora 16:35
l.abi
Nu este medic/terapeut
l.abi
"Mi-au aparut de 2 zile doua pete rosii, una pe piept si una pe spate, au cam 2-3 cm in diametru, in mijlocul lor apar niste bubite mici, albe, pline cu lichid transparent. In aceste locuri este si o puternica senzatie de mancarime."
exact la fel am patit si eu...azi am fost la meducul dermatolog si m-a diacnosticat cu herpes zoster..mi-a prescris reteta..acum sper sa treaca cat mai repede.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.