Pete rosii pe piele fara mancarime - ASLO mare

21-10-2010
geoiv
Nu este medic/terapeut
geoiv
Buna ziua, am nevoie de ajutorul dvs. M-am trezit cu o serie de pete rosii pe piept, gat, abdomen, spate, fata, picioare (pana in genunchi), ce seamana cu urzicaturile, dar mai mici, care nu dau senzatie de mancarime. Nu am pe talpi sau palme.
Am facut astfel: - o injectie hidrocortizon, 2 injectii dexamed (in 3 zile diferite), iau dimineata aerius si seara xyzal, la sfatul medicului de familie, care a considerat a fi o toxiinfectie alimentara. Acum tin regim fara sare si totul preparat la gratar sau fiert.
Domnul dr dermatolog, mi-a dat o serie de analize la sange, din care ASLO mi-a iesit f mare - 596.10, de asemenea PCT, neutrofilele, limfocitele, monocitele, eozinofilele nu sunt in parametrii insa nu au o variatie mare fata de limite.
VSH -6, Glicemia 115, RPR-C si TPHAA - NEGATIVE.
Despre ce poate fi vorba in cazul meu? Am 26 de ani, am fost operata in jurul varstei de 10 ani de amigdalite, in rest sunt foarte bine, nu ma doare absolut nimic, nu am febra, insa petele de pe corp, desi au inceput sa se vindece, inca sunt vizibile.

Nu stiu daca are vreo legatura, dar:
- petele au aparut dupa ce 3 nopti consecutiv m-am imbracat cu o pereche de pijamale noua, nespalata in prealabil
- in ziua in care mi-au aparut am mancat chiftelute si o clatita (de 2 zile de la frigider) facute cu ou de tara
- am in casa o mica aeroterma deoarece este f frig pe care nu am putut sa o sterg si la interior, iar inainte a fost folosita intr-o camera in care s-a varuit si a fost plina de praf si var.

Domnul dr dermatolog la care am fost revine in oras intr-o saptamana si as avea nevoie de parerea dvs in legatuar cu problema mea si cu acel ASLO ridicat.
Multumesc mult, spor in toate si sanatate!
2 comentarii
0
27-04-2011, ora 02:30
Razvweasel
Nu este medic/terapeut
Razvweasel
ASLO e pentru reumatism din cate stiu eu, e posibil sa iti apara din aceasta cauza mai ales daca ai FIBRINOGEN marit.

Ai descoperit vreo cauza ??
0
17-05-2011, ora 19:37
geoiv
Nu este medic/terapeut
geoiv
Fibrinogenul este OK. Am fost la alergologie si mi s0au facut teste cutanate unde am iesit alergica la mai multe, de ex: rosii, peste, ou, citrice, nuci, praf, mucegai. Mi s0au dat niste analize si in 2 saptamani sunt programata iar, sa vedem ce imi va mai spune. Momentan iau zilnic 2 Aerius, 1 Telfast si 1 Singulair. Mai am insa o problema cu Ag HBs reactiv, desi mi s0a spus ca sunt purtatoare sanatoasa eu nu prea inteleg si incerc sa aflu daca chiar asa este. Voi reveni cand aflu un rezultat concret.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.