Pete rosii pe obraji, in jurul nasului

27-03-2009
Ioana-Roxana
Nu este medic/terapeut
Ioana-Roxana
Buna seara.Am 22 de ani, am tenul gras si de patru ani imi apare ocazional o iritatie pe obraji, ca niste pete rosii, in jurul nasului (nu si pe nas). Ma ustura, am senzatia de "piele stransa", uneori e insotita de mancarimi si pielea se descuameaza in jurul narilor si a sprancenelor. Folosesc Locoid si roseata trece a doua zi, dar pielea ramane aspra si crapata vreo doua-trei zile. Daca nu folosesc Locoid se agraveaza. Mentionez ca sufar de rinita alergica(sunt alergica la praf, puf, polen, pene, par de pisica) si in majoritatea cazurilor iritatia aparea cand stranutam puternic si imi suflam nasul de multe ori. Am observat ca apare si daca pun mana pe fata, daca aplic fond de ten sau daca folosesc vreun produs de curatare a tenului tip peeling sau vreun produs antiacneic (numai daca aplic in zona obrajilor). Ce parere aveti ? Am fost avertizata ca folosirea Locoidului pe o durata mare de timp creeaza dependenta si poate aparea par pe fata. Imi puteti recomanda un inlocuitor? Va multumesc anticipat
1 comentarii
0
29-03-2009, ora 00:58
liliana condrat
Nu este medic/terapeut
liliana condrat
Buna seara am 20 de ani. Am niste pete maroni pe fata ce-mi puteti recomanda.? Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.