Pete rosii pe fata

03-05-2008
Marianvaru
Nu este medic/terapeut
Marianvaru
Buna ziua
Am si eu o problema
am 15 ani si mi-au aparut pe fata niste pete rosii (in zona nasului)
pe acele pete apar si niste coji micute... am incercat sa le dau jos (cojiile) dar din acele pete rosii iese un lichid si se formeaza alte coji..

Va rog ajutatima.
23 comentarii
0
05-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ai facut o dermatita seboreica. Ar fi bine sa consulti un dermatolog.
0
05-05-2008, ora 00:00
Marianvaru
Nu este medic/terapeut
Marianvaru
E posibil sa lase urme pe fata dupa ce scap de ea ?
adica sa ramana pete sau urme ?
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De obicei dermatita seboreica nu se trateaza definitiv ci are un tratament de intretinere, insa nu lasa urme pe fata.
0
05-03-2009, ora 06:52
aLTNume*
Nu este medic/terapeut
aLTNume*
buna... sunt student, am 20 de ani si am o problema care ma chinuie de aproape 2 ani... mi-au aparut in zona nasului pete rosii...care apar in fiecare zi... trec temporar si se vad in relief dupa culoarea tenului... prezinta coji... daca dau jos cojile, pielea ramane rosie si se observa bubite...inclusiv straluceste fata de pielea normala... ce pot face... este super rau... am mancarini in zona rosie... la inceput am crezut ca este doar o iritatie... dar sunt sigur ca nu persista atata timp... plus ca am si in zona nasului intre sprancene... am avut si pe frunte dar a trecut... ce pot face? am vrut sa ma duc la un dermatolog dar imi este frica sa nu am o boala de piele care nu trece... daca ma puteti ajuta va multumesc mult !!! Sper macar sa imi fac curaj sa merg la un medic.
0
05-03-2009, ora 07:07
aLTNume*
Nu este medic/terapeut
aLTNume*
imi pare rau am uitat sa specific ca imi apar si dupa urechi in fiecare zi... le dau jos iar apar.. nu stiu ce sa mai fac.
0
05-03-2009, ora 18:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aveti o dermatita seboreica.
0
30-05-2009, ora 12:07
kosty1972
Nu este medic/terapeut
kosty1972
buna, am 32 ani si in urma cu un an am fost la un control dermatologic, mi s-a confirmat ca am o dermatita seboreica, am luat tratament (fluconazol o pastila pe sap timp de o luna si aplicatii locale cu elocom) m_am simtit bine chiar o perioada mi_au disparut si petele de pe fata, dar acu iar imi mai apare ceva mai rar dar imi apar. oare trebiue sa mai iau iar tratamentul dat sau sa merg sa i-mi schimbe?
0
03-06-2009, ora 21:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti relua tratamentul, insa inlocuiti Elocomul cu Advantan crema.
0
05-06-2009, ora 18:31
Ady R.
Nu este medic/terapeut
Ady R.
Buna ziua am 21 de ani si, de ceva timp am tenul de pe fata foarte uscat iar uneori imi apar niste pete rosiatice in zona nasului, sprancenelor si a fruntii dar am si coji in zona scalpului din apropierea fruntii...dupa ce inlatur cojile piele devine rosie si in zona nasului cand se usuca se formeaza ca o crusta dura la atingere, nu am mancarimi dar uneori ma cam doare si ma ustura cand transpir...nu am fost pana acum la un dermatolog dar as v-as multumi daca mi-ati fi de ajutor.
0
07-06-2009, ora 17:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Si dvs aveti aceeasi dermatita seboreica.
0
16-07-2009, ora 00:45
Mami_Di_Dlf
Nu este medic/terapeut
Mami_Di_Dlf
Am 28 de ani mereu m-am confruntat cu un ten "problema" gras, sensibil ce mi-a ridicat multe probleme.
Dupa nasterea copilului de la un ten foarte gras am ajuns la unul foare uscat.
Problema mea este ca pe obraz, langa nas mi-a aparut o mica pata rosie care in timp(de vreo 2 ani) s-a extins.
A aparut si in partea cealalta, pe orazul stang si intre spancene.
Imi da senzatia de mancarime si se formeaza o crusta inestetica si incomoda.
Pana acum nu am ajuns la medicul dermatolog, dar deja am intrat un pic in panica si intentionez sa ajung.
Saptamana viitoare merg la mare si nu pot amana pt. ca am bilet prin agentie si voiam sa va intreb cum ma pot proteja de soare pana voi ajunge la medic?
Si care credeti ca e problema mea?
Ar putea fi hormonal?
Am incercat sa ma spal cu sapunul de la Ducray cu care imi spal baietelul de vreo 2 ani, dar nicio ameliorare.
Va multumesc anticipat!
0
22-10-2009, ora 10:41
centu002
Nu este medic/terapeut
centu002
Buna ziua am 22 de ani sunt student si am o mare problema
De la varsta de 18 ani mi-a aparut o pata rosie pe nas care la apasare dispare si reapare foarte repede.
Ce ar putea fi si cu ce se trateaza?
0
26-10-2009, ora 17:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi un hemangiom plan sau telangiectazii.
Pentru tratament adresati-va unui cabinet dermatologic care dispune de laser vascular.
0
16-11-2009, ora 18:58
Lucika12
Nu este medic/terapeut
Lucika12
Buna, am 16 ani, din pacate am o problema :( la care foarte tare as vrea sa gasesc o solutie...Ma inrosesc foarte repede la fata, mai ales daca trebuie sa prezint ceva oral colegilor sau altor persoane...shtiu ca asta poate fi din cauza emotiilor, dar totusi eu cred ca daca ar fi din cauza emotiilor ar trebui ca fata sa se inroseasca doar intr-acea perioada in care ma aflu in timpul prezentarii ceva oral, dar aceasta roseala, de fapt putin mai mica, dar oricum este prezenta pe intreg parcursul zilei si imi este neplacut ca fata sa fie rosie...Desi sunt o persoana vorbareata, optimista in anumite situatii indrazneatsa, vesela, insa deodata cum imi vad fata rosie in oglinda imi dispare dispozitia si ma gindesc cum as putea sa scap mai repede de aceasta problema, adica inrosirea obrajilor...Ce mi-ati putea sfatui? Ar trebui sa fac o vizita la dermatolog?...Sper foarte mult ca ma veti putea ajuta :). astept raspunsul.
0
11-04-2010, ora 20:47
ketlungg
Nu este medic/terapeut
ketlungg
buna am 18 ani.De 2-3 zile am o pata pe obrazul drept langa maxilar o pata mare rosie si pete mai mici pe langa ea.acuma mia iesit mai sus in amandoua partile.Am fost la farmacie mia dat fucid dar tot asa imi ramane.Ce ar putea fi?
0
20-04-2010, ora 20:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Lucika12:
Problema dvs este mai dificil de tratat! Incercati sa vorbiti cu un endocrinolog si cu un psiholog.
0
20-04-2010, ora 20:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ketlungg:
Farmacista nu are cunostinte despre boli ! Cred ca trebuia sa mergeti la un medic dermatolog !!!
0
12-01-2013, ora 03:50
andreeageo
Nu este medic/terapeut
andreeageo
Buna seara!Am 23 de an si eu am o problema:( de 3 ani ma confrunt cu petele rosii de pe fata(doar pe obraji) si cateva cosulete.Inainte aveam tenul foarte curat..Dimineata ma trezesc foarte bine si cum se pune sangele in miscare, petele imi apar incet, incet.am incercat tot felul de remedii..Infuzii, creme, comprese..nu vreau sa merg la dermatolog pentru ca evit sa iau antibiotice foarte puternice.Roacutane, anticonceptionale.Va rog din suflet sa ma ajutati.
0
09-03-2013, ora 00:22
d0lLi3
Nu este medic/terapeut
d0lLi3
Andreeageo, incearca creme simple, gen Nivea.
0
31-03-2013, ora 23:50
liudagonta
Nu este medic/terapeut
liudagonta
Buna eu am o problema, la care nu am gasit raspuns, nici medicii nu mi-au explicat ce este. de o saptamina fata nasul, urechile sint rosii si ard, la fel are si copilul meu de 5 ani, acum, peste 5 zile, au inceput sa apara pete pe corp, in special pe mini, am observat ca se evidentiaza dupa baie, apoi devin palide, nu am mincarimi, fac tratament cu suprastin, carbune alb, mi s-a spus ca este o reactie alergica in organism si un oarecare virus, nu mi s-a explicat clar ce e aceasta, si nici tratamentul ce-l fac nu ajuta. Multumesc, va rog, daca e posibil sa primesc un raspuns cit mai urgent posibil.
0
29-07-2013, ora 15:41
ovidiu79
Nu este medic/terapeut
ovidiu79
buna ziua, anul trecut mi-au aparut pe fata in jurul nasului(sub forma de fluture) niste pete rosii. am fost la dermatolog si acesta m-a speriat spunand ca am lupus, dar nici vb de asa ceva...am trait o sapt de cosmar pana ce au iesit analizele si bineinteles ca rezultatul a fost unul negativ. am facut tratament cu spray cu apa termala, sapun cu apa termala de la AVENE si am aplicat Advantan crema la recomandarea doctorului. Rezultatul a fost de scurta durata deoarece in urma cu o luna au reaparut acele pete si sunt mai pronuntate, ele aparand acum si pe zona fruntii si pe pometi.

Ce sfat imi dati?
0
31-07-2013, ora 22:56
Savarina
Nu este medic/terapeut
Savarina
Buna ziua, Fiind in aceeasi situatie cu voi imi permit sa va dau citeva informatii. Eczema sau dermatita este o slabiciune a sistemului imunitar in fata alergenilor. Descoperiti iritantii si alergenii care provoaca eczema sau dermatita, evitindu-i permite scaderea simptomelor. Factoriii care provoaca eczema sau dermatita : lina, firele sintetice, sapunul, detergentii, parfum, cosmetice(creme, vopsele de par, machiaj), fumul de tigara, uleiuri esentiale, etc. Factorii emotionali, anxietatea, conflicte relationale, STRES, pot provoca de asemenea eczema sau dermatita
0
31-07-2013, ora 23:30
Savarina
Nu este medic/terapeut
Savarina
Dermatita sau eczema dispare spontan in cazul in care reusiti sa gasiti si opriti contactûl cu alergenul. Incercati sa mergeti la un alergolog pentru teste. Eczema sau dermatita gitului mereu este legata de alergii la parfum, oja, nichel(aparate dentare). Eczema sau dermatita pleoapelor : alergie la colir, cosmetice. Eczema sau dermatita fetei : alergie la vopsea de par, produse spumante pentru baie, bijuterii fantezie, sapun, saliva, transpiratie, etc. Unele medicamente asociate cu un alergen alimentar (oua, peste, crustacee, lapte, gluten) pot agrava eczema sau dermatita. Produsele Avene nu sint bune chiar daca sint recomandate. Ma spal cu apa cit mai pura si utilizez de mai multe ori pe zi o crema hidratanta, regeneranta Bio pe baza de lapte de magarita. Medicamente pentru tratarea eczemei nu exista doar pentru ameliorare. Vitamina E 268 mg pe zi timp de 8 luni minimum face ca eczema (dermatita) sa apara mai rar. Deci dragilor traiti o viata cit mai simpla si sanatoasa. Curaj
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •