Pete rosii pe burta, sani si maini

07-09-2009
deiu21
Nu este medic/terapeut
deiu21
problema mea este urmatoarea acum 5 zile mi-au aparut niste bube pe sani dupa care incet incet sau inmultit pe burta si pe maini ele fiind de marime diferita, rosii de jur imprejur si in mijloc au ca un fel de crusta iar pielea este mult mai subtire in mijloc (mijlocul bubei) fata de alte zone, ma mananca si parca pe zi ce trece se tot inmultesc.Am fost pana acum la doua spitale si m-au consultat 2 medici care ambii sunt de aceasi parere si anume ca nu am nimic si ca vor trece.Va rog am nevoie de sfatul dumneavoastra!!
25 comentarii
0
07-09-2009, ora 12:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Problemele de piele arata o intoxicatie cat si nevoia corpului de se debarasa de aceste toxine.
Nu este recomandat sa intrerupeti acest proces cu medicamente chimice sau cu creme. Recomandarea
doctorilor a fost buna pana acum.

Puteti ajuta corpul la dezintoxicatie cu ajutorul ceaiului de galbenele, salvie si urzica (urzica mai ales pt. mancarime) si puteti consulta in plus un medic homeopat cu experienta daca problema se intensifica si nu trece de la sine. Homeopatia nu combate simptomele ci ajuta la eliminare cauzei cu remedii adecvate si fara efecte secundare. Problemele de piele isi au originea ori in sange ori la nivel psihic.
0
07-09-2009, ora 12:26
deiu21
Nu este medic/terapeut
deiu21
Si deci recomandarea dumneavoastra ar fii ca sa nu folosesc nici un fel de crema ?? nici macar alcool mentolat??Pentru mancarimi iau niste pastile care se numesc Zirtek.Problema este ca doctorii nu au stiut ce sa imi zica daca aceste bube sunt efectul unei toxiinfectii alimentare ori altceva raspunsul lor a fost ca este ceva care a iesit de la sine si ca ar trebui sa port haine din bumbac albe.Si ma gandeam sa fac niste analize la sange pentru a ma clarifica pe mine insumi.Eu nu sunt in Romania sunt in strainatate si de aceea am vrut sfatul romanesc pentru ca am mai multa incredere in sistemul medical din Romania.Va multumesc
0
07-09-2009, ora 15:13
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dermatologia, din lumea intreaga, aduce numai daune organismului caci ii inchipuie ca bolile de piele isi au originea in piele si ca urmare trateaza numai piele cu substante toxice care impiedica eliminarea lor din corp. Piele este cel mai mare organ de detoxfiere din corp si impiedicarea acestui proces duce la daune la organe si la reaparitai bolii intr-o forma si mai grava.
Nici un mecanic auto nu vine pe idea sa astupe teava de esapament daca iese fum negru din motor ci repara motorul.
Cititi hartia insotitoate de la Zirtek, poate va dati seama si singura ce luati.
Zirtek contine Cetirizindihydrochlorid.. o toxina incredibila... daca credeti ca o toxina va poate ajuta sa va detoxifiati o puteti lua mai departe.

Cu siguranta aveti o toxifiere alimentara sau chimica (creme, noxe, parfumuri) si este normal ca corpul sa se detoxifieze prin piele cand nu mai poate prin ficat.

Ceai de galbenele, de salvie, de urzica, eventual remedii homeopate, dieta stricta fara carne, lapte, cafea si alimente cu conservanti si nesanatoase va pot vindeca de 1000 de ori mai repede decat aplicarea si ingurgitarea de toxine chimice. Tratamenetele dermatologice in strainatate la fel de inutile si daunatoare ca peste tot, poate chiar mai mult, caci in occident s-au interzis deja multe medicamente care in Romania se mai vand cu sarguinta inca.
0
07-09-2009, ora 18:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Numai mintea lui scarface poate debita asemenea prostii: "Dermatologia, din lumea intreaga, aduce numai daune organismului caci ii inchipuie ca bolile de piele isi au originea in piele si ca urmare trateaza numai piele cu substante toxice care impiedica eliminarea lor din corp" !!!
Oare cati neuroni are creierul tau, scarface ??? 2 ? 3?
0
08-09-2009, ora 23:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ha ha, sunteti hazliu domnu doctor :-) Si imi sunteti chiar simpatic !
De aceea o sa va raspund sincer:
pai, de buna seama ca am de 2 la potenta 32 mai multi neurori decat al dvoastra domnu doctor, daca inca nu v-ati dat inca seama de lucrul evident de mai sus. Dar este si probabilitatea sa avem la fel de multi neuroni dar sa avem cu totul alta privire asupra lucrurilor. Poate v-o schimbati si dvoastra intr-o zi, cine stie... ?
Ati incercat vreodata un remediu homeopat ?

De ce intra atunci zilnic atatia pacienti tratati fara succes de dermatologie pe acest forum daca dermatogia vindeca cu adevarat ? E cumva din cauza la tratamentele date gresit, din cauza medicilor neinstruiti ?
Eu unul nu dau vina pe medici ci pe greselile din medicina!

Vreti sa mai fac o statistica din acest forum - asa cum am facut de cateva ori - sa va demonstrez negru pe alb - cu datele publice livrate de pacientii insusi - ca dermatologia nu are nici un succes la cele mai multe boli de piele ?
Pacientii arata realitatea, aici nu mai este vorba de parerea mea sau a altuia.

Am vazut ca pana si pe colegii dvoastra ii faceti in fel si chip daca nu va convine ce spun, nu este cazul
acum sa incepeti din nou cu jigniri si atacuri personale. Eu nu o fac.
Aduceti argumente daca aveti alta parere. Exista directii diferite in medicina si deci si opinii diferite.

O seara placuta si haideti sa fumam mai bine pipa pacii medicinala, indiferent de opinii :-).
0
10-09-2009, ora 13:31
dd_21arg
Nu este medic/terapeut
dd_21arg
buna si mie mi-a iesit aceleasi bube si ma mananca acum 5 zile
la fel am fost la 2 spitale si nu stie nimeni ce am
poate fi pe baza nervoasa, sau ciuperca
insa nu e sigur nimic
la analitica nu a iesit nimic in sange.
as dori mai multe sfaturi...
multumesc
0
10-09-2009, ora 22:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Faceti atunci ce am recomandat mai sus plus:
Remediul homeopat Nux vomica CH30 o granula la 2 zile alternanta cu o granula de Sulfur CH30 in cealalta zi. Granulele se sug !
Aceste 2 remedii detoxifiaza ficatul indiferent ce aveti. Daca vindeca mancarimea nu este garantie, dar problema este in sange si un sange curatit de toxine accelereaza vindecarea.
Le luati numai de 4-5 ori fiecare. Remediile le gasiti la farmaciile homeopate Dona, Help Net si unul costa 6 lei.
0
14-09-2009, ora 14:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Scarface, ar fi mai bine sa publici cati pacienti s-au VINDECATde psoriazis, de exemplu, apeland la renumitele tale remedii homeopate !
Eu vad ca prescrii cu nonsalanta "arsenicum". Probabil ca acest remediu homeopat nu este toxic pentru organism!
In rest, chiar imi esti simpatic prin prostiile care le debitezi ! Uneori rad cu pofta, insa imediat imi aduc aminte ca orice prostie spusa de tine poate fi luata de buna de cei de pe forum si ma simt nevoit sa imi spun parerea !!
0
14-09-2009, ora 16:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@Dl. Mihalache:
0. Aduceti mai intai rezultatele dvoastra la psoriazis inainte de a le cere de la altii.
1. vizitati un medic homopeopat si intrebati singur pacientii care s-au vindecat de psoriazis, in acest
fel nu trebuie sa credeti pe nimeni caci oricum nu puteti sa credeti. Trebuie sa va convingeti singur. Homeopati buni exista peste tot.

2. nu am prescris la absolut nimeni arsenicum aici, confundati remediile !!!

3. Incepand cu dilutia 6 sau 12 orice remediul homeopat indiferent din ce toxina sau venin este facut, nu mai contin decat cateva molecule din substanta. De la dilutia 30 in sus nu mai exista nici o singura molecula din substanta initiala. La dilutia 200 vorbim de dilutii astronomice.
In general se folosesc dilutii mai mare decat 30... asa ca puteti ingurgita la Arsenicum homeopat zilnic 100 de ani si nu veti egala cantitatea de 0, 000000000000001 mg de arsen care se gaseste deja in cantiate de sute de mii de ori mai mare in apa minerala.

Puteti inghiti chiar toate granulele homopate din toata lumea la un loc, va veti intoxica de la zahar,
dar din sunstanta pusa in acel zahar nu puteti aduna nici macar a suta parte dintr-un microgram.

Apele minerale contin intre 1 si 100ug de arsenic, o cantitate de cateva triliarde de miliarde de ori mai mare decat in productia unui remediu homeopat dintr-un intreg an in dilutia cea mai joasa (C6).

Vedeti mai bine sa va intoxicati de la prea multa apa minerala. Si pe de alta parte nu mai contraziceti medicina care spune in general ca dilutiile homeopate nu au cum sa functioneze caci nu mai au nici o molecula de subdtanta activa in ele ! Ori... ori...
Continult de arsen al apelor minerale:
Vezi link: /www.springerlink.com/content/l3p366h542p36353

20 % din apele minerale depasesc limitele de arsen impuse de cele mai multe tari!

"22 percent of waters contained levels of synthetic compounds such as arsenic that exceeded the California limit, and 17 percent contained levels of bacteria above voluntary industry standards."
Sursa: waterindustry.org/Water-Facts/bottled-water-1.htm

Un singur litru de apa minerala Volvic contine mai multa substanta materiala decat in toate remediile homeopate din intreaga lume fabricate in catva ani buni. Printre altele arsenic, uran, bor, cadmiu, titan, etc.
Volvic:
Arsenic (As) 6.55
Boron (B) 15
Cadmium (Cd) 0.24
Chromium (Cr) 2.11
Cobalt (Co) 0.19
Copper (Cu) 9.96
Iron (Fe) 63.67
Lead (Pb) 1.15
Manganese (Mn) 50
Molybdenum (Mo) 0.87
Nickel (Ni) 9.26
Phosphorus (P) 566.92
Titanium (Ti) 2.82
Uranium (U) 0.4
Zinc (Zn) 6.83
Sursa : www.h2opeople.com/volvic.htm

Daca auziti de un nume de toxina invinuiti homeopatii ca otravesc pacientii dar cand este vorba de dilutiie inalta spuneti ca oricum nu are cum sa-si faca efectul ca-i placebo. O intoarceti dupa cum vreti...

In schimb orice medicament prescis de medicina are efectele secundare SCRISE CHIAR pe hartia insotitoare si substanta data este de ordinul miligrame. Chiar si BOTULINA injectabila nu este
vazuta ca toxina de dermatologie, dar 2 molecule de arsenicum intr-o dilutie joasa care nici nu se da in general este un pericol pt. omenire !! :-)))))

4. Radati, radeti cat va tine pofta, rasul este sanatos dar numai daca nu este exagerat si in dauna altuia. Cine rade la urma insa rade mai bine. Eu mai degraba plang de mila pacientilor care ajung la dermatologi mai ales la cei care ajung din cauza medicamentelor date de alti medici mai inainte.

Cainele meu mi-a vindecat cu o singura lingere negii pe care nu i-au vindecat 2 tratamente oribile la dermatolog si cunosc personal cel putin 3-400 de oameni cu acelasi succes la negi la dermatolog.
Cred ca si cainii rad de aceste tratamente care de decenii intregi nu sau schimbat deloc si nu dau rezultate decat din an in paste. De vina nu sunteti dvoastra personal, asta ati invatat asta faceti. Daca nu stiti nimic mai bun ce sa faceti altceva decat ce stiti ? E normal.

Cine a crezut ca pamantul e rotund si ca se invarte acum cateva sute de ani. Foarte putini
Cine stie, poate va bat atata la cap pana incercati personal homeopatia si va convingeti singur ca totusi se invarte :-)

Parerea o puteti spune si nu ma deranjeaza deloc, mai ales ca o stiu, insa regulati-va insa un pic limbajul caci nu suntem pe maidan !
0
14-09-2009, ora 17:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Chestia cu "regulatul limbajului" chiar este de pe maidan !! Eu nu imi permit sa vorbesc asa pe acest forum !
In rest, ramane cum am stabilit : nu ati vindecat nici macar un singur pacient de boli dermatologice, insa toate toate aceste boli isi au originea in sange.
Eu ma gandesc deja sa-mi caut alta meserie, deoarece am invatat numai prostii pana acum!
No more comment...
0
14-09-2009, ora 20:25
sanatate_din_plante
Nu este medic/terapeut
sanatate_din_plante
domnule/doamna "scarface" nu inteleg ce e cu atata reclama din partea ta pt un dr homeopat!! nu ti se pare ca deja e prea mult? ai ajuns sa insulti un medic la care nici nu e nevoie sa te gandesti ca e mai presus de tine. orice afectiune are ca remediu doar un tratament homeopat?numai din cunostintele dvs.
0
14-09-2009, ora 23:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Domnule doctor Mihalache, se pare ca uitati ce si mai ales CUM scrieti :
"Oare cati neuroni are creierul tau, scarface ??? 2 ? 3?
"In rest, chiar imi esti simpatic prin prostiile care le debitezi !
"Numai mintea lui scarface poate debita asemenea prostii: "
"Mai mare prostie ca asta nu auzi decat in filmele cu tampiti !"
"Alta TAMPENIE marca SCARFACE :"

In acest mod va adresati si la colegi de-ai dvaostra de aici, nu numai mie.
Se pare ca in timp ce "regulatul limbajului" constituie pt. dvoastra o insulta personala frazele de mai sus citate sunt alinari de dragoste spuse cu dragoste si respect pt. aproape.
0
20-09-2009, ora 20:41
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Si totusi.deiu21, de ce sufera?Ca v-ati tot certat, dar un raspuns concret nu a dat nimeni...
0
21-09-2009, ora 19:15
deiu21
Nu este medic/terapeut
deiu21
Desi nu ar trebui sa intervin vreau totusi sa spun ceva si anume ca altceva nu ati gasit de facut decat sa va insultati aici pe acest forum care totusi este vizitat de o multime de persoane iar ce faceti voi aici arata ca nu aveti cu ce va umple timpul.Mai bine ati incerca sa faceti un bine acestor oameni care va cer sfatul sau daca nu stati deoparte.Deoarece nu cred ca cineva este interesat de injuriile pe care vi le adresati!!!
0
21-09-2009, ora 19:24
deiu21
Nu este medic/terapeut
deiu21
Iar despre cazul meu problema sta in felul urmator am tinut o dieta asa cum mi-ati recomandat timp de 2 saptamani si am baut ceaiurile pe care tot dvs mi le-ati recomandat am incercat sa cumpar si acele pastile despre care vorbeati insa nu a fost posibil.Trebuie sa va multumesc in primul rand deoarece acele bube sau trecut insa am alta problema acum pielea in zonele in care am avut acele bube arata ca si cum a fost arsa.Ce raspuns ati avea ptr problema asta???Si care ar fii solutia ptr care pielea sa isi revina asta in cazul in care nu va ramane asa pe vesnicie!!!
0
05-10-2009, ora 21:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca a fost vorba despre un pitiriazis rozat care a trecut de la sine.
Pentru refacerea pielii puteti utiliza o crema hidratanta, aplicata seara, inainte de culcare.
0
22-08-2010, ora 23:04
Andra03.87
Nu este medic/terapeut
Andra03.87
Buna
Si mie mi-au iesit niste pete ca cele descrise mai sus acum aproximativ doua luni. Am vorbit cu un doctor dermatolog si a zis ca mi-au iesit de la stres sa iau 10 pastile de B1 si B6. Am luat si mi-au trecut dupa aproximativ 3 saptamani. Acum mi-au aparut din nou mai multe pe burta, sani si spate. E posibil sa fie vreo reactie la vreun aliment sau vreo crema de corp, de mi-au reaparut? Mentionez ca am tulburari de digestie..cand constipatie, cand diaree si ca a cam inceput sa-mi cada parul..Nu stiu daca au vreo legatura simptomele intre ele... La doctor nu pot ajunge decat saptamana viitoare.
Va multumesc.
0
26-08-2010, ora 00:21
byuca23
Nu este medic/terapeut
byuca23
buna!
am si eu o problema foarte suparatoare pentru mine, si anume; imi apare pe fata, gat, maini, sani pete rosii atunci cand am emotii, imi este cald, cand sunt nervoasa, practic mai mereu de la orice chiar si cand fac efort fizic, chiar si cand este un pic de soare si ma expun, practic de la orice. a-ti putea sa-mi spuneti ce as putea sa fac? va multumesc
0
02-09-2010, ora 18:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru byanca22:
Reactia este de tip nervos vegetativ. Este mai dificil de tratat!
0
05-09-2010, ora 00:02
byuca23
Nu este medic/terapeut
byuca23
v-ati fi recunoscatoare daca mi-ati putea spune cum sa ma tratez..macar in momentele cand merg de la examenele de la facultate sa nu mai imi apara.multumesc anticipat.
0
09-09-2010, ora 18:07
byuca23
Nu este medic/terapeut
byuca23
Dr. Dorin Mihalache nu mi-ati raspuns la mesajul meu, poate nu l-ati observat, cum ma pot trata la Reactia de tip nervos vegetativ?
0
13-09-2010, ora 18:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa discutati cu un endocrinolog sau neurolog!
0
09-05-2011, ora 21:38
alex14
Nu este medic/terapeut
alex14
Buna ziua, am si eu o problema. Imi apar pete rosii pe maini mai ales cand stau la soare. Am patit asta si anul trecut dar imi trecusera si nu mi-au mai aparut, vara puteam sta linistita fara sa ma sperii ca o sa imi apara iar aceste pete.Anul acesta au aparut din nou si parca mai severe. Initial am crezut ca e vreo alergie, ca luam un aerius sau claritine si imi treceau dar acum iau si nu imi mai trec. Pe langa aceasta ma mai inrosesc si pe fata si pe nas mi se face ca si cand mi s-ar fi luat pielea si sub s-ar vedea rozul acela deschis, ca si cum m-as fi ars.(sunt roscata, cu tenul alb, pistrui si ochii albastrii- daca are vreo relevanta). Aceste pete sunt insotite de mancarimi si e calda zona in care sunt petele. Mentionez ca am fost si la urgente crezand ca e o alergie si imi era sa nu fac vreun soc, doctorii mi-au zis ca sa fiu atenta la ce mananc si sa umblu cu aerius-ul dupa mine(mi-au dat Romergan sirop si mi-au trecut petele de pe mana dar pe fata am ramas rosie cateva zile. Am fost si la medici dermatologi si mi-au zis sa iau aerius si claritine, deci tot ce am luat pana acum.Mentionez ca si mama mea are o reactie, pete rosii de vreo 2-3 cm destul de multe(maini, spate, abdomen, picioare) dupa ce face baie sau cand vine din oras, nu conteaza sezonul, insotite de mancarimi si ei ii trec in decurs de cateva ore acele pete, la mine raman si cateva zile. Daca aveti vreun sfat, as aprecia. Va multumesc!
0
19-10-2011, ora 01:34
denisa 23
Nu este medic/terapeut
denisa 23
buna! problema mea este urmatoarea: imi apar niste pete rosii de marimea unui banutz cel mai des pe fata si gat atunci cand mie cald dar si cand am emotii. Aceste pete imi apar mai mereu si nu numai pe fata si gat si pe restul corpului cand depun efort fizic cand fac dus cu apa calda, de la soare. ce pot face, ce pot lua sa nu mai apara aceste pete? mltumesc
0
03-03-2022, ora 12:13
Claudiaarma
Nu este medic/terapeut
Claudiaarma
Bună ziua, și eu mă confrunt cu aceiași probleme. Mai exact de 5 zile mi-au apărut niste pete roșii de diferite mărimi pe burtă, spate, sâni iar acum am văzut că și pe mâini, ce ar putea fi?? Cum se tratează, vă rog frumos raspunde-ti !
Vreau sa precizez că uneori îmi dă senzația de mâncărime
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •