Pete rosii - intepaturi pe membre

21-03-2010
sss2001
Nu este medic/terapeut
sss2001
Buna ziua!

In urma cu o saptamana au inceput sa imi apara pe picior niste pete rosii care seamna cu muscaturile de tantar (1 cm)si care produc mancarimi.Am fost la medicul dermatolog si mi-a sugerat sa iau o crema pentru ca par a fi niste muscaturi de insecte, bineinteles spalat tot ce inseamna bumbac la 60 de grade la masina de spalat, scuturat, etc.
Ce am constatat este ca acestea dispar si reapar, in alte parti, tot pe membre, mai nou si pe maini, in special dupa ce fac dus cu apa calda(atunci apar mancarimile...implicit si petele/muscaturile)
La fel a patit si colegul meu de apartament, el este chiar mai rau avand mult mai multe.
Ce vroiam sa va intreb, este posibil sa fie o boala de piele?am cautat pe internet si pot fi foarte multe cauze, dar sigur, dupa parerea mea, nu e vb de o insecta(eventual ceva la nivel microscopic), pentru ca am dezinfectat, facut curat de n ori si degeaba.
O alta idee ar fi aceea ca au inceput sa apara cand acest coleg al meu a venit dintr-o delegatie si este posibil, ma gandeam eu, sa fi contactat ceva de la hotelul unde a fost cazat.

Daca aveti vreun sfat in acest sens v-as fi recunoscator.
Multumesc.
Nicolae.M.
2 comentarii
0
03-02-2016, ora 19:00
Stefania Daniela
Nu este medic/terapeut
Stefania Daniela
Buna..am vazut problema ta si as vrea sa te rog sa imi spui daca ai gasit raspuns la problema ta pentru ca si eu am o problema aproape identica si totul a inceput dupa ce am fost in Anglia.as fi recunoscatoare daca mi ai raspunde.Multumesc
0
04-02-2016, ora 18:17
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Vreti un diagnostic pentru boala colegului de forum sau pentru dumneavoastra? Mergeti la un dermatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.