Pete rosii, rozalii pe burta si sani

01-08-2009
sanageo
Nu este medic/terapeut
sanageo
Buna seara.
Doresc sa va spun ca am fost in concediu la mare si in urma cu vreo 5 zile mi-au aparut niste pete rosii pe sini si burta.nu pot sa spun ca ma maninca dar ma deranjeaza daca ma ating hainele.Am stat la soare cu costum de baie intreg si avea captuseala.banuiesc ca aceasta mi-a provocat iritatia de care va spun.Am sosit acasa si m-am dat cu crema de galbenele dar nu-mi trece ce pot sa fac?oare despre ce este vorba?Dimineata cand ma trezesz parca nu sunt petele asa de rosii dar pe urma apare iritatia din nou.Va rog sa-mi rapundeti ce pot face?
Multumesc.
8 comentarii
0
03-08-2009, ora 21:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca trebuie sa mergi la un dermatolog deoarece acele pete pot fi o eczema, o ciuperca, o urticarie sau chiar rozeole sifilitice!
In functie de diagnostic vei primi tratamentul corespunzator.
0
05-08-2009, ora 20:29
sanageo
Nu este medic/terapeut
sanageo
Buna seara, imi pare rau ca nu v-am putut raspunde mai repede dar nu am reusit sa ma loghez.
In sfarsit vreau sa va spun ca deja de luni mi-a trecut iritatia(urticaria)in proportie de 90%, M-am tot uns cu crema de galbenele si arnica.Mai am pe sini citeva pete rosii(bubite)care au avut in varf ceva galben asa ca puroiul, dar aproape s-au uscat.(Nu au fost multe in jur de vreo 6-7 bubite, atatea am vazut).Acum imi vine pielea jos de pe sini si burta exact asa cum imi vine jos de pa maini si picioare in urma bronzului de la mare.Nu am fost la medic daca am vazut ca trece.Oare trebuie sa mai merg?Trebuie sa-mi mai fac griji oare?
Multumesc inca odata pentru raspuns.
0
07-08-2009, ora 18:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aplicati Reviken crema seara, 2 -3 zile si faceti dus in fiecare zi.
Este posibil sa fi fost o iritatie de la transpiratie.
0
08-08-2009, ora 20:04
sanageo
Nu este medic/terapeut
sanageo
Multumesc foarte mult pentru raspuns.Precizez ca nu mai am bubite deloc nici pete rosii dar in continuare mi se exfoliaza pielea de pe sini si burta.Este ceva normal?
Multumesc.
0
12-08-2009, ora 17:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da, este normal dupa expunerea la soare!
0
30-04-2010, ora 23:28
Radu123
Nu este medic/terapeut
Radu123
Salut,

De ceva timp..circa 2-3 ani.. am o iritatie pe fata care incepe de la perciuni..cuprinde jumatatile obrajilor si coboara pe intreg gatul.. cateodata ma inrosesc foarte tare(De la diferente de temperatura, mancare..s.a.m.d).. acum..de cateva zile ma preocupa o alta problema.. mi'au aparut pe corp (burta, gat, si o parte din spate..si putine pe picioare ) niste pete rosii-rozii de diferite marimi.. nu ma dor, ustura, jeneaza.. dar s'au inmultit.. se poate sa fie ceva de la ficat ? nu simt nici un fel de durere nicaieri.. dar ma ingrijoreaza ca au aparut asa din senin.. Astept un raspuns, si cateva sfaturi de la cineva specializat daca se poate..

Multumesc !
0
01-05-2010, ora 10:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In mod cert nu au legatura cu ficatul!
Posibil sa fie vorba despre un pitiriazis rozat, insa pentru confirmarea diagnosticului ar fi indicat un consult dermatologic.
0
28-07-2019, ora 17:35
Cristina maria1
Nu este medic/terapeut
Cristina maria1
Buna ziua...am observat de cateva zile ca mi au apărut niste puncte rosii.sunt f mici si f multe pe burta mâini și picioare...ar trebui să mă ingrijorez??multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Modificări ale pielii la nivelul sânilor - cauze posibile
  •