Pete pe piele

09-08-2011
annita123
Nu este medic/terapeut
annita123
Buna ziua,
De ceva timp am observat ca pielea mea are niste pete. Pielea de pe picioare nu are o culoare uniforma, este oarecum in degrade, de parca ar fi foarte subtire si s-ar vedea ceea ce este sub ea. Pe piept in partea dreapta am niste punctulete rosii, parca ar fi vase de sange grupate intr-un singur loc, oarecum dispuse circular cu un diametru de vreo 10 cm. Nu sunt foarte dese, dar se observa. Pe brate, in special pe bratul drept am niste pete mititele, cu 2-3 nuante mai deschise decat nuanta pielii, cu un diametru de cativa mm, multe dintre ele au un punct mic rosu in centru, asemanator cu punctuletele de pe piept. Punctuletele rosii le am mai peste tot, mai putin spate si abdomen. Am si pe buze, si pe nas, si pe obraji, pe maini, pe picioare. Nu sunt multe si seamana cu niste pistrui.
Tin sa precizez ca mana dreapta este mai mereu mai rece decat cea stanga si de asemeni am circulatia periferica fcam proasta(mai tot timpul am picioarele si mainile reci). Oare sa fie din cauza asta? Pana ajung la dermatolog as apecia un raspuns.

Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
12-08-2011, ora 15:34
annita123
Nu este medic/terapeut
annita123
Chiar nu stie nimeni ce poate fi?
0
21-08-2011, ora 01:46
alina273
Nu este medic/terapeut
alina273
buna seara.am si eu o intrebare.De ceva timp am observat ca imi apar ocazional niste pete mici rosii in centrul carora este un punct mic si rosu.Seamana cu o intepatura de tantar.Nu ma mananca nu ma ustura.Nici nu imi dau seama cand apar.De obicei mi se intampla sa imi apara una pe mana una pe abdomen insa astaza am observat ca aveam patru pete pe picior (formau un sir) si dispar foarte repede ca si cum nu ar fi fost niciodaata acolo.Este posibil sa am alergie la un aliment?nu am facut un test ptr alergii dar nu am avut niciodata probleme legata de vreun aliment sau medicament.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.