Pete pe faţă

25-05-2015
DanielaHC
Nu este medic/terapeut
DanielaHC
De aprox 3 luni am pete roşii pe pomeţi în deosebi în partea stângă. La început era doar o pată, dar apoi se făcea gălbuie, devenea aspră şi puteam vedea cercuri mai intense roşii, de la mic la mare (chiar nu ştiu cum să explic asta) Se ameliorează frecvent, dar de la sine, nici o cremă nu a dat rezultat, doar că e încă acolo.. Ce ar putea fi?
3 comentarii
0
26-05-2015, ora 09:12
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna ziua, de circa 1 luna jumate mi - a aparut in tragus o mica umflatura nedureroasa.Am lăsat - o asa pana ieri, cand, tot palpand- o a inceput sa se mărească.La palpare se simte ca si o galma tare acoperită complet de piele.Am mers azi la un consult orl si mi- a dat sa ma dau cu fluocinolon pana joi de 2 ori pe zi, spunând că e un cos.Intrebarea e cum poate fi un cos avand in vedere ca e acolo in ureche de aproximativ 1 luna jumatate? Ce parere aveti?
0
26-05-2015, ora 12:54
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Petele pe fata pot fi in cadrul a numeroase afectiuni, de la dermatite de contact, seboreica, micoze, pana la lupus. Mergeti la un dermatolog sa va vada si sa va indice investigatiile eventual necesare si tratamentul adecvat.
0
26-05-2015, ora 17:28
DanielaHC
Nu este medic/terapeut
DanielaHC
Vă mulţumesc!
Mi-e frică de lupus..mi-a mai spus cineva că ar putea fi asta.. De curând mă dor foarte rău încheieturile picioarelor, se umflă şi pocnesc la orice mişcare, apoi îmi trece şi iar revine. La analize am avut proteine în urină deşi am o alimentaţie echilibrată.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Puncte sau pete roșii pe față - cauze și tratament
  •