Pete pe fata dureroase si iesite in relief

06-06-2007
Rosie
Nu este medic/terapeut
Rosie
Am o problema cu pielea fetei.Dureaza de mai bine de o luna.La inceput am crezut ca e o alergie pe care am facut-o la clorul din piscina (utilizam o piscina zilnic 5 zile pe sapt si concentratia de clor e foarte mare).Am intrerupt dar am ramas cu niste pete care se inflameaza si din cind in cind se escoameaza si supureaza.E o senzatie ciudata de iritare si in acelasi timp si durere.Petele sint pe fata si pe git (cele de pe git sint doar citeva si sint bine definite si rosii, celelate citeodat se vad foarte bine dar in mare parte a timpului se simt foarte tare ca si cum ar fi in relief.Am incercat spalaturi cu tea tree si crema pe baza de tea tree ca sa le usuc dar se pare ca ma irita si mai tare.In trecut pt pete mici sau cosuri am folosit fluocinolonul care dadea rezultae foarte bune.Acuma nu mai are nici un efect.Apoi de acasa mi s-a trimis Denoxinal ca sa ma ajute la o detoxifiere si crema cu tetraciclina dar din pacate crema a inrautatit starea petelor mele.Spre seara ele se linistesc (in mod ciudat si surprinzator)dar dimineata parac infloresc
E atit de neplacut si mai ales ca nu pot consulta nici un medic, sint departe de casa si ama avut experiente neplacute cu medicii din tara in care sint si am nevoie de un ajutor.
Sint dispusa sa incerc orice.
Tenul meu in mod normal e deosebit de uscat...Inainte de a avea aceasta problema foloseam crema L'oreal de zi si noapte Refitalift.Am virsta de 38 de ani.
Acum mi-am cumparat o crema pt copii cit se poate de naturala (se zice) dar nu pare sa dea rezultate bune.
Am nevoie de ajutor..sugestii, orice...
Multumiri !!!!!!!!!
1 comentarii
0
06-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Faceti, probabil, o eruptie polimorfa la lumina, adica aveti aceste simptome datorita soarelui. Aplicati dimineata o crema protectoare pentru ultraviolete cu factor de protectie peste 35 (ex. Photoderm max. de la Bioderma). La acest tip de creme factorul de protectie solara este trecut SPF urmat de un numar (15, 25, 30 ) sau de prescurtarea max. (adica protectie totala). Seara aplicati ADVANTAN crema (de la firma Schering AG. NU MAI APLICATI NICIODATA FLUOCINOLON PE FATA !!!!!!
Concomitent, trebuie sa consumati vitamina A, fie din pastile, 2dr de 3 ori pe zi, fie din morcovi proaspeti.
Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.