Pete pe fata - alergie la alcool?

03-02-2008
Mariusus
Nu este medic/terapeut
Mariusus
Buna, de 1 luna am o problema, este foarte ciudata si caut o explicatie sau o indrumare la ce ar trebui sa fac sa rezolv aceasta problema.
La consumul de Bere, Vin, in special alcool, imi apar pe fata pete rosii foarte semnificative, este foarte jenant, de la o gura de sampanie sau vin sa mi se intample acasa ceva.(posibil sa vie o alergie dar pana acuma nu mi sa mai intamplat asa ceva, si nu consum alchool in cantitati mari, chiar foarte rar.) Daca cineva poate sa imi dea o exlicatie sau ce analize ar trebui sa imi fac pt. a rezolva aceasta problema i-as fi recunoscator. Cea ce am scris nu este o gluma si este foarte adevarat.
Va multumesc.
6 comentarii
0
03-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Alcoolul produce o vazodilatatie.este un lucru normal. De ce la tine se evidentiaza pe fata? Este important sa stiu ce constitutie ai?(inaltime, kg)... Trebue sa faci hemoleucogrma+probele heptice, TA si o ecografie gastrica!(posibil o problema a ficatului).
astept rezultatele!
0
03-02-2008, ora 00:00
Mariusus
Nu este medic/terapeut
Mariusus
Constitutia mea este 1.82 inaltime, greutate 90 Km, (Atletic ), nu am probleme de gen sportiv, pot alerga 5 km fara oprire, si nu am probleme, dar singura mea problema este aceasta acuma, si incerc sa o rezolv. Vreau sa va zic ca daca nu consum alchool nu se manifesta aceasta alergie.
0
03-02-2008, ora 00:00
genua
Nu este medic/terapeut
genua
Mie imi apar pete pe corp de culoare maronie de la consum de bere. Si iritatii pe fata dar de alta natura. Cele de pe corp nu mananca, nu ustura. Cele de pe fata mananca si ustura, eu le asociez cu acele pete care apar pe fond nervos. Chiar sunt si eu curioasa ce e de facut. Pt ca am inteles ca ficatul nu doare, nu striga daca e deranjat.
0
12-03-2008, ora 00:00
vikisor76
Nu este medic/terapeut
vikisor76
eu am pete maronii pe fata si in jurul nasului de vreo 3 ani mai ales vara am fost la medici dar fara nici un rezultat oare cum pot scapa de ele
0
05-03-2010, ora 10:44
AlexutzaC.
Nu este medic/terapeut
AlexutzaC.
Buna ziua,

acum o luna mi-a aparut pe fata(in partea laterala a barbiei) o mica pata de culoare rosie -maronie, care acum s-a extins, fiind mai multe pete de dimensiuni diferite in acelasi loc. Aceste pete prezinta mici coji, pielea fiind foarte uscata. Mentionez faptul ca simt o arsura in zona afectata, aceasta devenind mai intensa(totodata petele devenind mai vizibile) in situatii de stres, oboseala.
As fi foarte recunoscatoare, daca cineva mi-ar putea oferi o explicatie.
Va multumesc anticipat
0
05-03-2010, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la Dermatolog !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  •