Pete maronii pe piele asemanatoare pistruilor

29-07-2011
Adriana24_Mirela
Nu este medic/terapeut
Adriana24_Mirela
Buna ziua
As dori daca se poate sa mi raspundeti la mesajul meu. Sunt ingrijorata ca de vreo doua saptamani mi au aparut asa din senin pe piciorul stang in doua locuri niste pete maronii, parca ar fi intepatruri de ac si care tot se extind. Nu stiu care e cauza ca nu am fost deloc la strand sau in alte locuri de unde puteam sa iau vreo ciuperca. Nu ma dor cele doua zone cu pete, nu simt nimic cand fac baie sau cand le ating. Nu stiu ce crema sa folosesc sa dispara ca pt atat lucru nu as merge la medic nu pare asa grav dar ma deranjeaza ca se extind zonele cu acele mici intepaturi maronii.
Va multumesc
1 comentarii
0
29-07-2011, ora 13:00
miki4389
Nu este medic/terapeut
miki4389
Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu anul trecut. Nestiind ca sa fac am tot asteptat astfel incat m-am trezit cu petele care se intinsesera si pe abdomen, pe brate si pe partea superioara a picioarelor. Apoi am aflat de unguentul Clotrimazol, cu care am uns tot corpul, dimineata si seara, timp de o luna. Petele incep sa se estempeze deja dupa a doua, a treia zi de tratament. Nu este foarte scump dar este eficient. Se pare ca boala se numeste pitiriazis versicolor. La mine a functionat si de atunci, iata este deja un an, nu mi-au mai aparut pete.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  •